Ήττα του Άρη από την Μπασάνο στην πρεμιέρα του Rising Stars

Η εφηβική ομάδα του Άρη ηττήθηκε από την Μπασάνο με 89-57, σε αγώνα για την πρλώτη μέρα του δεύτερου τουρνουά του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική, που φιλοξενήθηκε στο “Nick Galis Hall”.

Η ιταλική ομάδα έκανε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, ενώ πέντε παίκτες της είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Άρης μετά τα πρώτα λεπτά πήρε τον έλεγχο του αγώνα και βρέθηκε να προηγείται με 23-18 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη.

Η Μπασάνο άρχισε να ανεβάζει στροφές και στο τέλος του ημιχρόνου πήρε αέρα 7 πόντων (44-37). Η ιταλική ομάδα επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της στο τρίτο δεκάλεπτο φτάνοντας στο +17 (63-46, 28’). Η διαφορά μάλιστα έφτασε στη μέγιστη τιμή της με το τέλος της αναμέτρησης με τη Μπασάνο να επικρατεί άνετα με 89-57.

Διαιτητές: Βασιλόπουλος, Δικταπανίδης, Μιχέλη

Δεκάλεπτα: 23-18, 37-44, 49-67, 57-89

Άρης (Κεσαπίδης): Προβατίδης 2, Κυργάκης 4, Κατσαρός 2, Γρηγοριάδης, Καζαμίας 2, Γκέκος, Δονάκης 9, Λαμπρόπουλος 13, Τσαχτσίρας 8, Σιόγκας 2, Γεροκώστας 15(2)

Μπασάνο (Πάπι): Βαν ντε Μπεργκ 13(2), Ντε Μάρτιν 4, Ζούστοβιχ 2, Βαν ντε Κνααπ 10(1), Πόρτο 20(4), Κούσμανιτς 14, Αταμάχ 7, Ντονέντα 1, Πέρεζ 10, Στερνίκι 8, Σεφόλι