Ήττα του Άρη στην Καλαμάτα για το βόλεϊ ανδρών

Η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του Άρης ηττήθηκε με 3-0 σετ από την Καλαμάτα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Pre League.

Οι «κιτρινόμαυροι» πλήρωσαν τα κενά διαστήματά τους, αν και προηγήθηκαν στο δεύτερο και το τρίτο σετ. Ήταν η πρώτη ήττα του Άρη στο πρωτάθλημα, μετά τη νίκη της πρεμιέρας επί του Περσέα. Οι «κιτρινόμαυροι» στερήθηκαν των υπηρεσιών του Αραούχο, ο οποίος υπέστη τράβηγμα στο πόδι και δεν αγωνίστηκε.

Στο πρώτο μισό του πρώτου σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά (9-7), όμως οι γηπεδούχοι με ένα ξέσπασμα ξέφυγαν 20-13 και έκαναν το 1-0 με 25-16.

Ο Άρης προηγήθηκε με 5-6 στο δεύτερο σετ. Η Καλαμάτα πέρασε με 11-8, πριν οι «κιτρινόμαυροι» κάνουν το 14-16. Όμως οι γηπεδούχοι ξαναπήραν τον έλεγχο (22-18) και κατέκτησαν το σετ με 25-21, για το 2-0.

Ο Άρης προηγήθηκε με 9-13 στο τρίτο σετ αλλά η Καλαμάτα ισοφάρισε σε 15-15. Η ομάδα του Χρήστου Πάτρα έκανε το 17-20 και το 20-22, όμως οι Μεσσήνιοι πήραν το σετ με 25-23 και μαζί τη νίκη.

Τα σετ: 25-16, 25-21, 25-23.