Ήττα του Άρη (60-63) στον τελικό “θρίλερ” του εφηβικού

Ο Άρης δεν μπόρεσε να κάνει το repeat! Έχασε από τον Μαντουλίδη με σκορ 63-60 στον τελικό του εφηβικού πρωταθλήματος σ’ έναν συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα…

Οι κίτρινοι πλήρωσαν ουσιαστικά το πολύ κακό τέταρτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο έμειναν χωρίς καλάθι για περισσότερο από επτά λεπτά. Το σκορ στην τρίτη περίοδο ήταν 52-46, ο Άρης σκόραρε στο 32′ (54-49) και το επόμενο καλάθι μπήκε στα 55” από τον Πέτρο Γερομιχαλό, ο οποίος μείωσε σε 56-58!

Ο Άρης πάλεψε να γυρίσει τον αγώνα, πήραν τα σουτ που έπρεπε να πάρουν ο Βεζένκοφ και ο Γράβας, αλλά αστόχησαν και έτσι με βολές του Νικολάου στα 4,8” διαμορφώθηκε το 57-61. Ο Βεζένκοφ στα 1,4” μείωσε σε 60-61, όμως ο Νικολάου και πάλι με βολές έγραψε το τελικό 60-63.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 39-29, 52-46, 60-63.

ΑΡΗΣ(Δημητρίου-Κυριαζής): Μποχωρίδης 9, Γερομίχαλος Δ. 2, Γερομίχαλος Π. 9, Κελεσίδης 4, Βεζένκοφ 22 (10ρ.), Γράβας 10 (2), Φλιάτης, Καρανώτας 2, Βασιλειάδης 2, Αμπατζάς.

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Νικολαϊδης): Νικολάου 6, Παπαρέγκας, Σιόλογκας 7, Χριστοδούλου, Ναούμης 2, Ελευθερίου 2, Σλαφτσάκης 12(1), Βελισσαρίου 19(1), Μπακιρτζής, Θωμαϊδης, Δεληγιώργης 8(1), Γεωργάκης 7.

Διαβάστε εδώ την εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό, όπως σας την παρουσίασε live το PRESSARIS