Ήττα του Ατρόμητου (2-1) στο Καραϊσκάκη, “συγκατοικεί” με Άρη στην 4η θέση – Η βαθμολογία

Ήττα του Ατρόμητου (2-1) στο Καραϊσκάκη, “συγκατοικεί” με Άρη στην 4η θέση.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες & Κόρνερ σε κάθε αγώνα του Άρη

Με ανατροπή κέρδισε και ο Ολυμπιακός τον Ατρόμητο με 2-1. Ο Ατρόμητος ήταν αυτός που προηγήθηκε στο Καραϊσκάκη και απείλησε τον Ολυμπιακό παίζοντας καλό ποδόσφαιρο, ωστόσο οι Πειραιώτες ξύπνησαν στην επανάληψη, έπαιξαν καλά, έφτιαξαν ευκαιρίες, εκμεταλλεύθηκαν δύο από αυτές και τελικά ανέτρεψαν το σκορ, παίρνοντας τη νίκη με 2-1

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μάλιστα στο 30′ με τον Κουλούρη έπειτα από ένα διπλό, τραγικό λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού, o οποίος όμως στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερος και έφτασε στη νίκη με καλό, επιθετικό ποδόσφαιρο από την πλευρά του. Από το ξεκίνημα του β’ μέρους πίεσε την άμυνα του Ατρομήτου, έφτιαξε φάσεις κυρίως από τα δεξιά με τον Ποντένσε και βρήκε δύο γκολ με Γκιγιέρμε και Μπουχαλάκη για να πάρει το «τρίποντο» που τον κρατάει άνετα στη δεύτερη θέση και το -10 λίγο πριν το… τυπικό φινάλε του πρωταθλήματος.

Γήπεδο: Γεώργιος Καραϊσκάκης

Διαιτητής: Ματίας Γκεστράνιους (Φινλανδία)

Βοηθοί: Γιαν Πέτερ Αραβίρτα (Φινλανδία), Νίκο Αλακάρε (Φινλανδία)

4ος: Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Μεριά, Σισέ, Ελαμπντελαουί, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Φορτούνης (92′ Καμαρά), Μασούρας (46′ Χασάν), Γκερέρο (46′ Ντίας).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι, Κιβρακίδης (77′ Μανούσος), Ρισβάνης, Χατζηϊσαΐας, Σάκιτς, Μπουσούλατζιτς, Μάντσον, Ουάρντα (62′ Καρασαλίδης), Μπρούνο, Ενσικουλού (81′ Μούγιακιτς), Κουλούρης.

*Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με -2 βαθμούς στο πρωτάθλημα

** Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με -6 βαθμούς στο πρωτάθλημα και τιμωρήθηκε με -3 ακόμα για τα επεισόδια με τον Ολυμπιακό

*** Η ΑΕΚ έχει τιμωρηθεί με -3 βαθμούς

**** * Η αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό την Κυριακή (17/3) διεκόπη στο 70′, ενώ το παιχνίδι ήταν 0-1 υπέρ των “ερυθρόλευκων”. Η τύχη του αγώνα θα κριθεί δικαστικά.

Τα κριτήρια διαβάθμισης:

1) Βαθμοί στα παιχνίδια των ομάδων που ισοβαθμούν

2) Διαφορά τερμάτων στα παιχνίδια των ομάδων που ισοβαθμούν

3) Διαφορά τερμάτων συνολικά

4) Καλύτερη επίθεση συνολικά

5) Καλύτερη άμυνα συνολικά

6) Μπαράζ σε ουδέτερο γήπεδο (μόνο για να κριθεί ο πρωταθλητής, οι ομάδες που θα υποβιβαστούν, ή οι ομάδες που θα συμμετάσχουν σε διεθνείς διοργανώσεις)