Ήττα (3-0) στην πρεμιέρα του φάιναλ φορ για το εφηβικό του Άρη

Στη «μάχη» του φάιναλ φορ του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ρίχθηκε σήμερα η ομάδα Βόλεϊ Εφήβων του Άρη, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 σετ από τον Παναθηναϊκό.

Ο Άρης έχει ανέβει στη κορυφή της Ελλάδας σε επίπεδο Εφήβων τρεις φορές (1981, 1985 και 1990). Το φετινό φάιναλ φορ διεξάγεται στην Αθήνα και το κλειστό του Μίλωνα και ο πρώτος αντίπαλος του Άρη στην προσπάθεια για τον πανελλήνιο τίτλο, ήταν ο Παναθηναϊκός, ο οποίος κυριάρχησε στο παρκέ.

Τα σετ: 25-13,25-17, 25-14.

Διαιτητές: Πρέντζας, Λιάκου, Θεοδωρίδου.

Το πρόγραμμα:

Σάββατο 5 Σεπτεμβρίου – 2η αγωνιστική
10.00: Παναθηναϊκός Α.Ο. – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015, Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μαρκάτης, Θεοδωρίδου.
13.00: Α.Σ. ΑΡΗΣ – Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων, Διαιτητές: Πρέντζας, Λιάκου, Θεοδωρίδου.

Κυριακή 6 Σεπτεμβρίου – 3η αγωνιστική
10.00: Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων – Παναθηναϊκός Α.Ο., Διαιτητές: Μυλωνάκης, Λιάκου, Θεοδωρίδου.
13.00: Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 – Α.Σ. ΑΡΗΣ, Διαιτητές: Πρέντζας, Μαρκάτης, Θεοδωρίδου.

ANΑΛΥΤΙΚΑ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ ΑΡΗ:

Η ομάδα Βόλεϊ Εφήβων του ΑΡΗ ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ, στην πρεμιέρα του φάιναλ φορ του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, το οποίο διεξάγεται στο κλειστό του Μίλωνα.

Οι παίκτες του Άγγλου Αγγελή πάλεψαν όσο μπορούσαν απέναντι σε έναν αντίπαλο ο οποίος είναι στελεχωμένος με αθλητές της ανδρικής ομάδας, η οποία κατέκτησε το πρωτάθλημα της Volley League.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε στο 4-4, όμως στη συνέχεια ο ΠΑΟ πήρε τον έλεγχο, προηγήθηκε με 15-8 και 20-12 και το κέρδισε με 25-13.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΡΗΣ έμεινε κοντά μέχρι το 5-4. Στη συνέχεια ο αντίπαλος ξέφυγε με 14-8 και 17-9. Οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 20-14 και 23-17, αλλά έχασαν το σετ με 25-17.

Στο τρίτο σετ ο ΑΡΗΣ μετέτρεψε το 7-1 σε 7-7, αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε το 15-10 και το 18-11, κερδίζοντας στο φινάλε με 25-14 και κάνοντας το 3-0.

Τα σετ: 25-13, 25-17, 25-14.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Μαρκάκης): Ράπτης 12 (10/12 επ., 2 άσσοι, 70% υπ.), Ανδρεόπουλος 9 (5/16 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ.), Παλαιολόγος 13 (7/16 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Μαρσέλλος 7 (3/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φιλιππακόπουλος 4 (3/6 επ., 1 άσσος), Ρουσόπουλος 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ) / Σωνάκης (λ, 75% υπ.), Πίντζος (λ), Σερεμέτης 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπακοδήμος 1 (1 άσσος), Τάτσης (50% υπ.), Πετσιάς, Μήτσουρας, Μάρκου 2 (1/2 επ., 1 άσσος).

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Άγγελος Αγγελής): Σαλταφερίδης 9 (7/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ.), Φραγκουλίδης 3 (3/8 επ., 20% υπ.), Τέλιος 4 (4/10 επ.), Αλεξάκης 2 (2/8 επ.), Γεωργίου 1 (1/1 επ.), Παπαδόπουλος 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ) / Κάλφας (λ, 50% υπ.), Πετίκας (λ), Μάντζιος 1 (1/5 επ., 30% υπ.), Κατσαμίρας, Ψαθόπουλος.

Επόμενη δοκιμασία για τον ΑΡΗ, το Σάββατο 05/09 στις 13:00, με αντίπαλο τον Μίλωνα. Στον έτερο αγώνα της πρεμιέρας, ο Μίλων κέρδισε τον Ηρακλή με 3-1 σετ.