Ήττα (50-34) για τις κορασίδες του Άρη (video)

Οι κορασίδες μπάσκετ του Άρη αν και ξεκίνησαν με νίκη στην τελική φάση του 28ου Πανελλήνιου πρωταθλήματος που γίνεται στον Βόλο κόντρα στους Τιτάνες Παλαμά, σκόνταψαν στο σημερινό του Φάρου Κερατσινίου.

Τα κιτρινόμαυρα κορίτσια έχασαν με σκορ 50-34, μένοντας πίσω στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Ο Φάρος είχε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και μάλιστα κατάφερε να πάρει διαφορά έξι πόντων (13-7) λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Αρης μείωσε τρεις φορές στον πόντο, όμως η ομάδα του Κερατσινίου προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (28-17) με γκολ φάουλ της Χατζηλεοντή, ακριβώς τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα. Στην τρίτη περίοδο το σκορ παρέμεινε σταθερά πάνω από τους δέκα πόντους, ενώ στο 32΄ έφθασε και τους 20(48-28). Τα επόμενα λεπτά ήταν μια τυπική διαδικασία μέχρι το τελικό 50-34.

Δεκάλεπτα: 13-9, 33-20, 44-28, 50-34

Διαιτητές:  Παγώνης-Ξέρας

ΦΑΡΟΣ ΚΑΡΑΤΣΙΝΙΟΥ(Λειβάδης-Αναγνώστου): Παπαδοπούλου, Καρακασίδου 6, Κιαουλιά Μαλ. 8, Καραπατάκη 2, Κιαουλιά Μαρ., Καλαφάτη 2, Κοντραφούρη 15(1), Παπαμιχαήλ, Διακάκη, Τζιλιάνου, Χατζηλεοντή 17, Μπαϊμπάκη.

ΑΡΗΣ(Κουλακιώτης-Μακρής): Γκρίτζαλη 9, Ουζούνη 2, Γράψα, Βαντσιούρη 12(2), Σοφιανάκου, Μπαξεβανίδου 2, Μπερμπέρη, Νεοχωρίτη, Καρβουνιάδου, Κωφοκώτσιου 9, Κυρπιζλίδου.

Αύριο αντιμετωπίζουν στις 17:00 τον Παναθηναϊκό.