Ήττα (71-48) και δεύτερη θέση στη Θεσσαλονίκη για τον Άρη στο μπάσκετ κορασίδων

Η ομάδα Μπάσκετ Κορασίδων του Αρη ηττήθηκε από τον Παναθλητικό με 71-48 στον τελικό του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ και κατέλαβε τη δεύτερη θέση στη Θεσσαλονίκη. Η ομάδα της Παναγιώτας Τσαμπούρη θα διεκδικήσει την πρόκρισή της στην τελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος μέσω προκριματικής φάσης.

Οι «κιτρινόμαυρες» ήταν καλύτερες στην πρώτη περίοδο, αλλά πλήρωσαν το κακό δεύτερο δεκάλεπτο όπου η ομάδα των Συκεών πήρε προβάδισμα και διαφορά.

Το πρώτο πεντάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες στο 6-6. Ο Αρης πέρασε με 9-12 και η Καλόγηρου με τρίποντο έκανε το 9-15. Η πρώτη περίοδος έληξε με τον Αρη μπροστά (13-17).

Ο Παναθλητικός πέρασε με 18-17 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με δύο τρίποντα έκανε το 24-20, ενώ λίγο αργότερα έγραψε το 32-20 ολοκληρώνοντας ένα σερί 12-0. Ο Αρης είχε προβλήματα στην επίθεση και ο αντίπαλος με αιφνιδιασμούς έκανε ξέφυγε με 38-22, πριν το 38-25 του ημιχρόνου.

Με σερί 8-0 ο Παναθλητικός έκανε το 46-25 και ανέβασε τη διαφορά στο 56-28. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 59-33.

Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να μειώσει και έκανε το 66-45, όμως δεν είχε χρόνο για να κάνει το come back.

Διαιτητές: Παπαθανασίου Κ.-Ηλιόπουλος Γ.-Κωνσταντινέλης

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 38-25, 59-33, 71-48.

Παναθλητικός (Λαζάρου-Αποστολίδου): Αποστολίδου 1, Αβραμίδου, Κοφινά 18(2), Αθανάτου 3(1), Πρασσά, Σύρπα 14, Παντώτη 15(2), Τσινασλανίδου 10, Καμπερίδου 10, Κωνσταντινίδου, Στολτίδου.

ΑΡΗΣ (Τσαμπούρη-Συρόπουλος): Τσαχτσίρα 7, Βαλαβάνη 2, Καλόγηρου 7(1), Γιάνταη, Ρίμπα 7(2), Καραγιαννίδου, Τόλιου 12, Καραμανλή, Τριανταφύλλου, Βλάχου 13(2).