Ήττα (74-84) στον τελικό του Nick Galis Cup και δεύτερη θέση για τον Άρη

Ο Άρης ηττήθηκε στον τελικό του 2ου Nick Galis Cup από την Καρσίγιακα με σκορ 74-84. Οι κίτρινοι ξεκίνησαν άσχημα το παιχνίδι, χωρίς ρυθμό, βρέθηκαν να κυνηγούν από το -14, γύρισαν στο ματς, αλλά η Καρσίγιακα με καταπληκτική ευστοχία από την περιφέρεια στο τέταρτο δεκάλεπτο πήρε τη νίκη και την πρώτη θέση στο τουρνουά.

Η τουρκική ομάδα από το ξεκίνημα του αγώνα επέβαλλε τον ρυθμό της μέσα από την άμυνα. Περιόρισε τη δράση του Μακ Νιλ, ο οποίος πήρε τραβηγμένες προσπάθειες στα πρώτα λεπτά, χρεώθηκε και γρήγορα με τρία φάουλ και η τουρκική ομάδα προηγήθηκε με 7-19 (7’) και 17-29 (12’). Με τον Ράγκλαντ να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι για την Καρσίγιακα, ο Άρης προσπάθησε να απεγκλωβιστεί επιθετικά και το κατάφερε εν μέρει με τον Χάγκινς και τον Ζάρα. Μείωσε σε 23-32 (15’) και 26-36 (18’), ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 31-41.

Ο Μακ Νιλ βρήκε χώρους για να γίνει απειλητικός και με 8 πόντους στην τρίτη περίοδο ηγήθηκε της αντεπίθεσης του Άρη, που βρέθηκε αρχικά πίσω με 33-47 (22’), αλλά μέσα σε τέσσερα λεπτά είχε γυρίσει στο ματς με τρίποντο του Μούρτου (48-51 στο 26’). Με πολύ καλή άμυνα οι κίτρινοι έφτασαν το ματς στον πόντο (56-57) στο τέλος της περιόδου και προσπέρασαν για πρώτη φορά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με τον Τσούπκοβιτς (58-57). Με τρίποντο του Σέρβου οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 61-57, όμως η Καρσίγιακα απάντησε με δύο τρίποντα και προηγήθηκε με 61-63 (33’). Μία βολή του Γουότερς από τεχνική ποινή στον Ράγκλαντ και ένα τρίποντο του Μούρτου έβαλαν τους κίτρινους και πάλι μπροστά με 65-63 (35’), αλλά η Καρσίγιακα είχε απαντήσεις.

Με τους δύο Κάρτερ, Τζάστιν και Τζος, να σκοράρουν ξέφυγε με 65-71 (37’). Οι δύο Αμερικανοί ήταν απόλυτα εύστοχοι σε πολύ μεγάλα σουτ που πήραν και κράτησαν την Καρσίγιακα σε απόσταση από τον Άρη που έκανε προσπάθεια να μειώσει (67-71 και 71-76), αλλά δεν τα κατάφερε (71-79, 1.30 πριν το τέλος) και εν τέλει ηττήθηκε με 74-84.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 31-41, 56-57, 74-84.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 2 (2ασ.), Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς 5 (1), Γουάιτ 9 (1/2β., 1/2δπ., 2/2τρ.), Γουότερς 9 (1/1β., 4/9δπ., 2ασ.), Ζάρας 5 (2ρ., 2ασ.), Χάγκινς 12 (4/5β., 4/7δπ., 5ρ., 4κοψ.), Κοέν 4 (4ρ., 2ασ.), Μούρτος 12 (3/5β., 3/5τρ., 4ασ.), Σίμτσακ 1, Μακ Νιλ 13 (5/10δπ., 1/1τρ., 6ρ.).

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ: Ράγκλαντ 19 (2/2β., 1/4δπ., 5/8τρ., 5ασ.), Παλάσιος 12 (8ρ., 3ασ.), Άιβερσον 2 (7ρ.), Μπαϊγκιούλ 8 (2), Αλτιντίγκ 2, Κάρτερ Τζάστιν 11 (4ρ., 5ασ.), Γκόνλουμ 7 (6ρ.), Γκάμπριελ 6 (3ρ.), Κάρτερ Τζος 17 (5/6β., 4/7τρ., 4ρ.), Σεντούρκ.