Ίντερ της… ανατροπής, «άλωσε» το «Ολίμπικο» και οδεύει ολοταχώς για τον τίτλο (video)

H Ιντερ έδειξε ξανά σήμερα στο «Ολίμπικο» πως φέτος είναι το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, καθώς νίκησε στο ντέρμπι τη Ρόμα μέσα στην πρωτεύουσα με 4-2, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Serie Α, και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, επτά βαθμούς πάνω από τη Γιουβέντους.

Η ομάδα του Μιλάνου προηγήθηκε με τον Ατσέρμπι (17′), αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να προηγηθούν με τα γκολ των Μαντσίνι (28′) και Ελ Σαράουϊ (44′).

Στην επανάληψη όμως οι «νερατζούρι» ανέβασαν την απόδοση τους και ισοφάρισαν με τον Τουράμ (49′) και πήραν τη σπουδαία νίκη με το αυτογκόλ του Ανχελίνιο στο 56ο λεπτό και το τέρμα του Μπαστόνι στις καθυστερήσεις.

Νωρίτερα, με δύο γκολ από τον αρχηγό και πρώτο σκόρερ της, Τσίρο Ιμόμπιλε, η Λάτσιο πήρε τη νίκη στη Σαρδηνία επί της τοπικής Κάλιαρι με 3-1. Η ομάδα της Ρώμης παραμένει έτσι στη διεκδίκηση μιας θέσης στα ευρωπαϊκά κύπελλα την επόμενη σεζόν, ενώ η Κάλιαρι παρέμεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.