Αγγλία – Ιταλία 3-1: Ανατροπή, ρεβάνς και πρόκριση στο Euro2024

Με δύο γκολ του Χάρι Κέιν και ένα του Μάρκους Ράσφορντ, η Αγγλία νίκησε με ανατροπή την Ιταλία στο «Γουέμπλεϊ» (3-1) και προκρίθηκε και μαθηματικά στα τελικά του Euro2024 – Δεύτερη η Ουκρανία στον τρίτο όμιλο, ζόρια για την Σκουάντρα Ατζούρα.

Check-in για τη διοργάνωση που θα γίνει το επόμενο καλοκαίρι στην Γερμανία έκανε η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, η οποία παρότι έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ, ανέτρεψε την κατάσταση και με το 3-1 στο Wembley έβαλε σε σοβαρά μπλεξίματα την Ιταλία που θα παίξει την πρόκριση σε ένα 90λεπτο με την Ουκρανία, η οποία έκανε το αυτονόητο εκτός έδρας σε βάρος της Μάλτας (1-3).

Το σκορ για την Ιταλία άνοιξε ο Σκαμάκα στο 15, ενώ ισοφάρισε στο 32 ο Κέιν με πέναλτι. Ο Ρασφορντ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 57 για να καθαρίσει το ματς και πάλι ο Κέιν στο 77ο λεπτό.