Αγνώριστο το Περιστέρι, εντός έδρας ήττα (82-71) από τη Ρίτας (video)

To Περιστέρι bwin ηττήθηκε με 82-71 από την Ρίτας Βίλνιους στο «Ανδρέας Παπανδρέου» για την τέταρτη αγωνιστική του Basketball Champions League και πλέον θα διαβεί τον… δύσκολο δρόμο στην επόμενη φάση.

Η αναμέτρηση είχε χαρακτήρα τελικού για το Περιστέρι, bwin όμως η ομάδα των δυτικών προαστίων δεν κατάφερε για δεύτερη φορά να ξεπεράσει το εμπόδιο της λιθουανικής ομάδας, με αποτέλεσμα να υστερεί πλέον σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με καλά ποσοστά ευστοχίας είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης δημιουργώντας διψήφιες διαφορές από την πρώτη περίοδο που προηγήθηκαν με 28-14. Με επιθετική αιχμή τον Ραντάνοβ και με καλύτερη άμυνα οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη κατόρθωσαν να μειώσουν στο ημίχρονο (44-38), ωστόσο γι’ ακόμα μία φορά δεν μπόρεσαν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό για μεγάλο διάστημα. Με επιμέρους σκορ 26-15 (70-53) η Ρίτας Βίλνιους έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση στην τρίτη περίοδο και στο 32’ δημιούργησε διαφορά 20 πόντων (75-55), με συνέπεια να βάλει τέλος στην υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-28, 38-44, 53-70, 71-82

Περιστέρι bwin (Σπανούλης): Φρανσίσκο 19 (2), Φύτρος, Τζούστον 4, Κασελάκης 7 (1), Ζούγρης 2, Αγραβάνης 7, Μπίλαν 6, Ντένμον 11 (1), Μωραΐτης, Πουλιανίτης, Ραντάνοβ 15 (2).

Ρίτας (Ζιμπένας): Νορμάντας 5 (1), Σιμόνις, Ουλέτσκας 8 (1), Βάραντι 10 (2), Γουίλιαμς 13, Εχόντας 9, Φόστερ 12 (1), Φρίντρικσον 4, Καΐρις 4, Μασιούλις 3 (1), Ρατζεβίτσιους 6.