Αγχώθηκε αλλά υπέταξε την Κάζα Πία και συνεχίζει στο κυνήγι του Champions League η Σπόρτινγκ (video)

Λίγο έλειψε να πέσει σε δεύτερη διαδοχική γκέλα η Σπόρτινγκ, αλλά τελικά κατάφερε να φύγει με τη νίκη (4-3) από την έδρα της Κάζα Πία, παραμένοντας ζωντανή στο κυνήγι του Champions League!

Η ομάδα του Ρουμπέν Αμορίμ είδε την αντίπαλό της να την ισοφαρίζει τρεις φορές, όμως εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι έπαιξε με παίκτη περισσότερο στο τελευταίο μισάωρο της αναμέτρησης, παίρνοντας το σημαντικό τρίποντο με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τρινκάο, που πέτυχε τρία τέρματα!

Ο Πορτογάλος επιθετικός άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Λισαβόνας στα 17 δευτερόλεπτα (!), με την απάντηση των γηπεδούχων να έρχεται μόλις λίγα λεπτά αργότερα, με τον Ραφαέλ Μαρτίνς να ισοφαρίζει στο 7′. Ο Τρινκάο βρήκε ξανά δίχτυα στο 39′ με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ, αλλά η Κάζα Πία έκανε το 2-2 με τον Σόμα, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Πέδρο Γκονσάλβες έδωσε ξανά προβάδισμα στην Σπόρτινγκ με το «καλησπέρα» του δευτέρου μέρους (48′), πριν ο Φελίπε ισοφαρίσει στο 61′, έχοντας περάσει ως αλλαγή στο 56′. Όμως, στο 64 αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με την Σπόρτινγκ να πιέζει στη συνέχεια και τελικά να πανηγυρίζει τη νίκη, με τον Τρινκάο να σκοράρει το νικητήριο γκολ στο 85′!