ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 92-80: Ισοφάρισε (1-1) με αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο (video)

ΑΕΚ και Παναθηναϊκός αναμετρήθηκαν στο δεύτερο παιχνίδι των ημιτελικών του πρωταθλήματος της Basket League, με την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου να “ξυπνά” στο δεύτερο ημίχρονο, να κάνει την αντεπίθεσή της και να κερδίζει με 92-80. Έτσι ισοφάρισε τη σειρά των αγώνων των πλέι οφ.

Η ΑΕΚ επέστρεψε από το -8 που βρισκόταν με πολλή καλή δουλειά στο δεύτερο ημίχρονο, σκοράροντας κατά ριπάς σε δίποντα και τρίποντα έως ότου φτάσουν στην τελική επικράτηση. Η συνέχεια της σειράς σε δύο βράδια, την Κυριακή 23 Μαΐου στις 21:00, για το Game 3, με τυπικά γηπεδούχο αυτή τη φορά τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Μέικον με 23 πόντους, με τον Μορέιρα να είχε 13π. με 10 ριμπάουντ. Τρομερός και ο Ματσιούλις με 10π. και 11 ριμπάουντ, ενώ σημαντική συμβολή στο ροζ φύλλο είχε και ο Γκίκας, ο οποίος είχε 11π., αλλά και αρκετά μεγάλα σουτ.

Από τον Παναθηναϊκό, πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπαπέτρου με 18π, ενώ 14π. είχε ο Σαντ-Ρος.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 39-47, 64-65, 92-80.

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 13 (5/8 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μέικον 21 (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Ματσιούλις 10 (1/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 2, Λοτζέσκι 10 (2), Κατσίβελης 7 (1), Χρυσικόπουλος 3 (1/4 τρίποντα), Ζήσης 9 (1), Γόντικας 4, Γκίκας 11 (5/6 σουτ, 5 ασίστ), Μόουζες.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Παπαγιάννης 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 18 (6/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ), Χεζόνια 3 (1/7 σουτ), Γουάιτ 4 (5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος14 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρέι 9 (1/6 τρίποντα), Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ 3, Μήτογλου 11 (1), Μπεντίλ 3.