Ακαδημία Μπάσκετ: Ήττα από τη ΔΕΚΑ στην πρεμιέρα του Rising Stars

Ο Άρης ηττήθηκε από τη ΔΕΚΑ με 71-96, στην πρεμιέρα του Rising Stars ΕΘΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ, στο κλειστό του Μαντουλίδη.

Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν την επαφή τους με το σκορ στα τέλη της τρίτης περιόδου και γνώρισαν την πρώτη τους φετινή ήττα σε όλες τις διοργανώσεις. Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν χωρίς τους διεθνείς παίδες τους, οι οποίοι θα συμμετάσχουν στον επόμενο αγώνα της Εθνικής Παίδων με τους Rising Stars North.

Η ΔΕΚΑ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 9-15, όμως ο Άρης αντέδρασε. Μείωσε σε 18-19 και πέρασε με 21-20, πριν το 21-23 του δεκαλέπτου.

Η ΔΕΚΑ μπήκε δυνατά στη δεύτερη περίοδο και έφτασε στο 21-28. Όμως η αντίδραση της ομάδας του Ανδρέα Κεσαπίδη ήταν και πάλι άμεση. Μείωσε σε 31-33 και στη συνέχεια πέρασε μπροστά με 36-35. Με έξι συνεχόμενους πόντους του Καζαμία, ο Άρης έκανε το 42-39. Με καλάθι και φάουλ του ίδιου έγινε το 45-44,πριν το 45-46 του ημιχρόνου.

Η ΔΕΚΑ μετέτρεψε το 52-54 σε 52-64. Επαμεινώνδας και Φωτιάδης μείωσαν σε 57-64 αλλά η διαφορά επανήλθε στους 12 πόντους (57-69) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 58-72.

Η διαφορά έφτασε στους 18 (61-79) και στη συνέχεια στους 20 πόντους (64-84). Τίποτα δεν άλλαξε έως το τέλος, αφού ο Άρης δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και η ΔΕΚΑ έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 45-46, 58-72, 71-96.

Διαιτητές: Τσάνταλη-Κανελλίδης-Σκρίνος

ΑΡΗΣ (Κεσαπίδης-Μήτσικας): Τσαχτσίρας 8, Καζαμίας 21, Επαμεινώνδας 21(5), Πατεράκης 2, Πουρλίδας 5(1), Φωτιάδης 7, Μπίσκας, Κασιάνος 2, Γιαννίκος 5(1).

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης-Χατζηβρέτας): Κεχαγιάς, Μακαρατζής 2, Μπατζώνης, Στράντζαλης 2, Πατρίκης 25(1τρ., 12ρ.), Μουτάφης 11(1), Πούντος 17(5), Σεκερτζής 2, Λιοτόπουλος 28(6), Χατζησυμεών, Πασχαλίδης 9.