ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Ακαδημία Μπάσκετ: Κέρδισε και τον Προμηθέα ο Άρης στο Rising Stars (photostory)

Ο Άρης πήρε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες, στην πέμπτη «πράξη» του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική, το οποίο διοργανώνει η ΕΟΚ.

Στον πρώτο αγώνα που έγινε σήμερα (29/01) στο γήπεδο των εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη, η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη επικράτησε του Προμηθέα Πάτρας με 57-69.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο. Ο Άρης προηγήθηκε με 16-17 στο δεκάλεπτο, πριν το 34-34 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης πήρε ένα προβάδισμα έξι πόντων (47-53). Οι «κιτρινόμαυροι» άντεξαν στην προσπάθεια αντεπίθεσης του Προμηθέα και αύξησαν τη διαφορά, φτάνοντας στο τελικό 57-69.

Διαιτητές: Σαρακενίδης, Σιταρίδης, Κώνης

Δεκάλεπτα: 16-17, 34-34, 47-53, 57-69

Προμηθέας (Χουντής-Στεφανίδης): Νικολόπουλος 2, Αθανασόπουλος, Καλλιακούδας 12(2), Γρύλλης 16(1), Στέβοβιτς , Βλάσσης 5, Βασιλείου 8(1), Πρέκας 7(1), Καναβός, Παρασκευόπουλος 7(1)

Άρης (Κεσαπίδης-Γουλτίδης): Προβατίδης 2, Κυργάκης 3(1), Γρηγοριάδης, Καζαμίας 2, Γκέκος, Δονάκης 11, Γκλιάνας 6, Λαμπρόπουλος 15(2), Τσαχτσίρας 15, Σιόγκας, Γεροκώστας 15(1).