Ανάλυση: Ο Άρης των τελευταίων αγώνων, τα αποτελέσματά του και η συνέχεια…

Η Super League αναλύει τον Άρη των τελευταίων αγωνιστικών, αλλά και την δύσκολη συνέχεια των “κιτρινόμαυρων”, με αφορμή το σημερινό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Αναλυτικά:

Το γεμάτο πρόγραμμα του Ιανουαρίου έχει και πολλά βαθμολογικά ντέρμπι. Για τον Άρη είναι το δεύτερο στην έδρα του μέσα σε τέσσερις μέρες, μετά την ήττα με την ΑΕΚ και θέλει να αποδείξει ότι μπορεί να παραμείνει ψηλά στη βαθμολογία. Ο Παναθηναϊκός παίζει το πρώτο παιχνίδι του στο 2021 με ομάδα που είναι πάνω από αυτόν και θέλει τόσο να πλησιάσει την τετράδα, όσο και να μείνει ασφαλής στην πέμπτη θέση.

Ο Άρης
Έχασε την Πέμπτη στην έδρα του από την ΑΕΚ στο παιχνίδι που εκκρεμούσε από τον πρώτο γύρο. Αν υπολογίσουμε μόνο τους αγώνες του πρώτου γύρου, ο Άρης τερμάτισε δεύτερος στη βαθμολογία του. Είναι η ένατη φορά στην ιστορία του που τερματίζει πρώτος ή δεύτερος, αλλά πρώτη φορά από το 1986 και μετά.
Βέβαια με τα παιχνίδια του δεύτερου γύρου που έχουν διεξαχθεί, αυτή τη στιγμή είναι τρίτος, έχοντας τους ίδιους βαθμούς με τη δεύτερη ΑΕΚ.
Έχασε δύο από τα τέσσερα παιχνίδια μέσα στο 2021, ενώ είχε χάσει ένα από τα 12 πριν αλλάξει ο χρόνος. Έχασε τρία από τα εννέα τελευταία, ενώ δεν είχε ήττα στα πρώτα επτά.
Έκανε έξι νίκες στα πρώτα επτά παιχνίδια και τέσσερις στα εννέα τελευταία.
Έχει τη δεύτερη καλύτερη άμυνα μετά τον Ολυμπιακό, έχοντας δεχτεί 10 γκολ. Τα επτά στο πρώτο ημίχρονο και τρία στο δεύτερο. Η ήττα από την ΑΕΚ ήταν η πρώτη του Άρη, που προέκυψε στο δεύτερο ημίχρονο. Με Ολυμπιακό και Λαμία κρίθηκαν στο πρώτο.
Έχει κρατήσει το «μηδέν» σε δέκα παιχνίδια.
Δεν έχει χάσει ούτε βαθμό, αλλά ούτε και έχει ισοφαριστεί, σε παιχνίδι που προηγήθηκε στο σκορ! Και τα εννέα που προηγήθηκε τα κέρδισε! Αντίθετα έχει πάρει πέντε βαθμούς σε παιχνίδια που βρέθηκε πίσω στο σκορ.
Δεν σκόραρε στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του, αφού είχε σκοράρει και στα 12 πρώτα.
Στο Κύπελλο κληρώθηκε με τον Αστέρα Τρίπολης.
Στην Ευρώπη αποκλείστηκε στον β’ προκριματικό γύρο του Europa League από την ουκρανική Κόλος Κοβάλικβα.
Από τις 21 Σεπτεμβρίου έχει στον πάγκο του τον Απόστολο Μάντζιο, που αντικατέστησε τον Μίκαελ Ένινγκ.

Ο Άρης εντός έδρας
Έχασε από την ΑΕΚ, αφού είχε κερδίσει τα δύο προηγούμενα. Ήταν η δεύτερη ήττα του μετά από αυτή με τον Ολυμπιακό.
Ωστόσο ήταν η πρώτη φορά που δεν σκόραρε στην έδρα του, αφού είχε γκολ και στα επτά πρώτα, έστω και αν δεν έβαζε πολλά. Έχει πετύχει 11, τα τρία στο πρώτο ημίχρονο.
Δεν έχει ισοπαλία στα έξι τελευταία, μετά από το 2-2 με τον Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα τον Σεπτέμβρη.