Ανάσα για Κάλιαρι και χαμένη ευκαιρία για Αταλάντα – Ήττα «μαχαιριά» για Βερόνα

Χαμένη ευκαιρία για Αταλάντα και… άλμα σωτηρίας για Κάλιαρι! Η ομάδα του Κλαούντι Ρανιέρι λύγισε τους «μπεργκαμάσκι» με 2-1 και τους κράτησε σε απόσταση από την πεντάδα, ενώ η ίδια ξεφεύγει από τα χαμηλά.

Η Βερόνα από την άλλη παλεύει για την παραμονή της στην κατηγορία, αλλά γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Τζένοα και έμεινε λίγο πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο «Μπεντεγκόντι», η Βερόνα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, χωρίς ωστόσο να συνεχίσει με ανάλογο ρυθμό. Συγκεκριμένα, ο Μπονατσόλι μόλις στο 8’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με την Τζένοα να βρίσκει απάντηση στο 45ο λεπτό με τον Εκουμπάν.

Πιο καλά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος, με τον Γκούντμουντσον στο 58’ να κάνει την ανατροπή και το 2-1 για την Τζένοα.

Το αποτέλεσμα έμεινε ως είχε, με τη Βερόνα να μην μπορεί να ξεφύγει από τα χαμηλά, ενώ ο κίνδυνος για υποβιβασμό είναι ορατός!
Στο άλλο ματς της ίδιας ώρας, η Αταλάντα κατάφερε να προηγηθεί πρώτη στο 13’ με τον Σκαμάκα, ωστόσο η ανεβασμένη Κάλιαρι στο 42ο λεπτό ισοφάρισε με τον Αουτζέλο και έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες (1-1).

Μέχρι το 88’ όταν ο Βιόλα… ξέρανε τους φιλοξενούμενους και έδωσε τεράστιο τρίποντο στους γηπεδούχους στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού.