Ανίκητος! Με Παλέ-καμίνι και πολλούς σκόρερ νίκησε το Λαύριο και την Τσαρουχά (87-61)!

Με ένα καυτό Παλέ και παρά τη θέληση της Βασιλικής Τσαρουχά να δυναμιτίσει την αναμέτρηση για το τίποτα ο Αρης με πολλές λύσεις στο σκορ υπέταξε το Λαύριο kai πέτυχε την 5η νίκη στο Πρωτάθλημα!

Χόρκλερ, Τολιόπουλος, Γκούντγουιν, Λονγκ και Νετζήπογλου ήταν οι κορυφαίοι για τον Αρη για το 87-61!

Πολύ δυνατά μπήκε ο Αρης στο πρώτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Χόρκλερ. Ο Αμερικανός βοήθησε τον Αρη να προηγηθεί με 9-4 και 19-11 στο 6ο λεπτό. Μάλιστα, με ένα γεμάτο Παλέ προηγήθηκε με 25-11, αλλά το Λαύριο με ένα σερί 0-8 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 25-18. Στην αρχή της αναμέτρησης οι παίκτες εμφανίστηκαν με ονόματα φιλάθλων που χάθηκαν και υπήρχε μεγάλη συγκίνηση!

Το Λαύριο μπήκε πολύ δυνατά και κάλυψε τη διαφορά στο καλάθι. Στο 13ο λεπτό όμως η Βασιλική Τσαρουχά διέκοψε το ματς λόγω φτυσίματος. Αποσύρθηκε στα αποδυτήρια και έκανε δυο παρατηρήσεις στον Αρη. Αυτό αποτέλεσε λόγο να παρουσιαστεί ακόμη πιο αποφασισμένος ο Αρης στο υπόλοιπο του ημιχρόνου και να κάνει το 28-26, 48-32 και με το ημίχρονο να κλείνει στο συν 13 (48-35).  Παρουσία μάλιστα και του Θόδωρου Καρυπίδη στο γήπεδο!

Ο Αρης δέχθηκε ένα σερί στο τρίτο δεκάλεπτο και το σκορ στο 22ο λεπτό έδειχνε 48-40. Ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης προσπάθησε να διατηρήσει τη διαφορά και το σκορ ήταν 54-46 στο 25ο λεπτό.  Ο Αρης ξέφυγε με 57-46 και να βάλει βάσεις νίκης! Για τον λόγο αυτό έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με μια διαφορά που θα του έδινε προβάδισμα για την 5η νίκη (65-51).

Στην τελευταία περίοδο ο Αρης έπρεπε να κάνει σωστή διαχείριση για να φτάσει στην 5η νίκη του! Προηγήθηκε μάλιστα με 67-51 στο 32ο λεπτό. Ο Αρης κατάφερε να προηγηθεί με 76-56 στο 36ο λεπτό και κάπου εκεί κρίθηκαν τα πάντα! Το τελικό 87-61 ήρθε πανηγυρικά σε ένα καυτό Αλεξάνδρειο!

Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς τα ηνία, ήταν ανώτεροι σε όλα τα επίπεδα και δεν επέτρεψαν στο σύνολο του Χρήστου Σερέλη να σπάσει το ρόδι, αφού μετράει 8 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια και πιέζεται πλέον ασφυκτικά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 48-35, 65-51, 87-61

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 15 (3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ) , Γκούντγουιν 14 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τολιόπουλος 10(2/5 τρίποντα, 10 ασίστ, 4 λάθη), Νότε 10 (2/8 τρίποντα), Νετζήπογλου 11 (2), Μήτρου-Λονγκ 12 (2), Σανόγκο 1 (5 ριμπάουντ), Σχίζας 4 (2 κλεψίματα, 2 λάθη), Καββαδάς 9 (4 ριμπάουντ), Φίλλιος , Σιδηροηλίας, Χαβαλές 1

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γκρέι 14 (3), Φλαγκ 8 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόουλ 10 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Νικολαΐδης , Γερομιχαλός , Πιλάβιος 2 , Ντέιβις 5 , Ρέμι 15 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Κουζέλογλου 4 (7 ριμπάουντ), Ντούραμ 3 (3 λάθη), Σπρίντζιος, Γερομιχαλός (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)