ΑΝΑΛΥΣΗ: Τέταρτο δεκάλεπτο, η “μαύρη τρύπα” του Άρη!

Το τέταρτο δεκάλεπτο για τον Άρη είναι η φετινή “μαύρη τρύπα” του στις πρώτες οχτώ αγωνιστικές στο πρωτάθλημα. Πέντε φορές η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου έχει χάσει την τελευταία περίοδο, τις τέσσερις συνεχόμενες στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές, ενώ δύο από τις τρεις που έχει κερδίσει στο επιμέρους δεκάλεπτο, έχει γνωρίσει την ήττα!

Αποδεικνύεται το αδύνατο σημείο του Άρη η αγωνιστική συμπεριφορά του στο τέταρτο δεκάλεπτο και είναι αυτή που έχει κοστίσει τις περισσότερες ήττες φέτος. Οι κίτρινοι ξεκίνησαν πολύ καλά τη χρονιά με δύο σερί νίκες, επί του ΠΑΟΚ για το κύπελλο (71-63) και επί του ΚΑΟΔ στη πρεμιέρα (66-58) και μάλιστα εκτός έδρας. Και στις δύο νίκες είχαν κερδίσει στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στην Πυλαία με 21-16 επιμέρους σκορ και στην Δράμα με 18-13 αντιστοίχως.

Από εκεί και πέρα… δράμα η κατάσταση. Στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ στο Αλεξάνδρειο ο Άρης μπορεί το σκορ να ήταν 17-14 για τους κίτρινους στην τέταρτη περίοδο, αλλά δεν έφτανε για να έρθει η νίκη. Τα ίδια και στο Ρέθυμνο, όπου οι κίτρινοι πήραν το τέταρτο δεκάλεπτο με 17-15, αλλά έχασαν (84-77).

Στις δύο “πύρρειες” νίκες τους με την Κηφισιά στο Αλεξάνδρειο (67-65) και με τον Απόλλωνα στην Πάτρα (78-76) η ομάδα του Αγγέλου δεν κέρδισε τα τέταρτα δεκάλεπτα (16-19 και 14-23 αντίστοιχα) και στάθηκε τυχερή, γιατί την τελευταία επίθεση είχαν και τις δύο φορές οι αντίπαλοι (τρίποντο Σιούτη, δίποντο Μπολντς) και αστόχησαν.

Με τον Πανιώνιο ο Άρης απώλεσε σημαντική διαφορά στην τρίτη περίοδο, αλλά ήταν μπροστά (47-44), εντούτοις έχασε άλλο ένα “δικό” του ματς (63-65), ενώ στους αγώνες με τους δύο “αιώνιους” της Αθήνας το συνολικό σκορ στην τέταρτη περίοδο είναι… 14-50! Συνολικά στους φετινούς εννιά επίσημους αγώνες ο Άρης έχει χάσει τις τέταρτες περιόδους με σκορ 171-133!

Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα του Άρη. Στην συμπεριφορά και τις αποφάσεις του στην τελευταία περίοδο. Αυτό πρέπει να λύσει αν θέλει να κάνει το απόλυτο νικών μέσα στον Δεκέμβριο.