Ανατροπή και… τρίποντο για την Κολωνία (video)

Έκανε του… κεφαλιού της και πέτυχε μια σπουδαία νίκη επί της Χέρτα Βερολίνου με 3-1 και ανατροπή η Κολωνία, στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 1ης αγωνιστικής στην Bundesliga.

Οι «πρωτευουσιάνοι» με τους νεοαποκτηθέντες Μπόατενγκ και Γιόβετιτς στην 11άδα τους ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, καθώς ο δεύτερος έκανε… σεφτέ μόλις στο 6ο λεπτό, μαζί με το 0-1, παίρνοντας το «ριμπάουντ» από την απόκρουση του Χορν σε προσπάθεια του Κούνια.

Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων νίκησε τον Σερντάρ στο 10’ Σερντάρ, το VAR απεφάνθη κόρνερ αντί για πέναλτι υπέρ της Χέρτα στο 25’ και τελικά, η Κολωνία κατάφερε και ισοφάρισε σε καίριο σημείο, με την κεφαλιά του Μοντέστ στο 41ο λεπτό να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 1-1.

Στην επανάληψη, οι «τράγοι»… μιμήθηκαν τον αντίπαλό τους, αφού σκόραραν όχι μια αλλά δύο φορές στα πρώτα λεπτά και μάλιστα με τον ίδιο παίκτη…

Ο σκόρερ Μοντέστ έγινε… σερβιτόρος στο 52’ με τον Κάιντς να σημειώνει -κι αυτός με κεφαλιά- το 2-1 για την ομάδα του, ενώ ο Αυστριακός μέσος σημείωσε και δεύτερο προσωπικό τέρμα, αυτή την φορά με σουτ στο 55’!

Η Χέρτα προσπάθησε να μειώσει σε 3-2 στο 81ο λεπτό αλλά ο Χορν ήταν και πάλι στην… θέση του, αποκρούοντας την κεφαλιά του Νταρντάι και διατηρώντας το σκορ ως είχε.