Ανατροπή με Γκίκα, Πουλιανίτη και νίκη επί του ΚΑΟΔ με 78-72! (photos)

Ο Άρης έπαιξε πολύ άσχημα για 30 λεπτά, βρέθηκε να χάνει με 16 πόντους διαφορά από τον ΚΑΟΔ στο τελευταίο φιλικό παιχνίδι του στην Φλώρινα, αλλά αντέδρασε την κατάλληλη στιγμή και με κορυφαίο παίκτη τον Νίκο Γκίκα πήρε τη νίκη με σκορ 78-72 και την πρώτη θέση στο τουρνουά που διοργάνωσε με επιτυχία ο Αριστοτέλης.

Το χειρότερό του αγωνιστικό πρόσωπο παρουσίασε ο Άρης στο πρώτο μισό του αγώνα. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου δεν έβγαλε στο γήπεδο την απαιτούμενη ενέργεια, δεν είχε διάθεση να παίξει άμυνα και έτσι ο ΚΑΟΔ εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία, επέβαλλε τον ρυθμό του και πήρε το προβάδισμα. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο σχετικά, κυρίως γιατί ο Βεζένκοφ βρέθηκε σε καλή μέρα επιθετικά και πέτυχε γρήγορα 10 πόντους. Στο 5′ το σκορ ήταν 13-12 για τον Άρη, στο 9′ ο ΚΑΟΔ ξέφυγε με τρεις (19-22) και η περίοδος έκλεισε με 23-24 υπέρ των Δραμινών.

Ο Άρης δεν μπόρεσε να περιορίσει την δράση του Βον μέσα στη ρακέτα, αλλά και του Τσόβιτς στην περιφέρεια. Σταδιακά ο ΚΑΟΔ ανέβαζε τη διαφορά, προηγήθηκε με 35-27 στο 15′ και έφτασε στο +12 (47-35) λίγο πριν το ημίχρονο (37-47), προβληματίζοντας τον Αγγέλου και τους συνεργάτες του… Οι κίτρινοι έκαναν πολλά λάθη, έδωσαν εύκολα καλάθια στον ΚΑΟΔ και παρότι ήταν αποτελεσματικοί επιθετικά, η άμυνα ήταν η “μαύρη τρύπα” τους.

Η κακή μέρα του Άρη συνεχίστηκε και στη τρίτη περίοδο, όταν και ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε με 55-39 (24′). Οι κίτρινοι είχαν προβλήματα κυρίως με την άμυνά τους, παρόλ’ αυτά βρήκαν τρόπο να μειώσουν στο 30′ σε 62-51 και στην τελευταία περίοδο με ηγέτη τον Γκίκα και παίκτη “κλειδί” τον νεαρό Πουλιανίτη έκαναν τη μεγάλη ανατροπή. Μάλιστα ο Γκίκας ήταν αυτός που έβαλε τον Άρη μπροστά με 70-69 όταν πέτυχε τρίποντο και κέρδισε και το φάουλ στο 39′, ενώ ακολούθησαν βολές από τον Πουλιανίτη και καλάθι του Βεζένκοφ, που διαμόρφωναν το τελικό 78-72.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 37-47, 51-62, 78-72.

ΑΡΗΣ(Αγγέλου): Μποχωρίδης 6(1), Αθηναίου 5, Πελεκάνος 11(3), Γκίκας 14(3), Τσακαλέρης, Αασημακόπουλος 3(1), Πουλιανίτης 2, Χαρίσης 12, Βεζένκοφ 20(3), Μούρτος 5(1).

ΚΑΟΔ(Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 2, Τσόβιτς 12(1), Τζόουνς 10(1), Πολκ 12(1), Βον 11, Μάρκοβιτς 11(2), Σπυριδωνίδης 2, Ζάρρας 3(1), Μπένας 4, Χρυσικόπουλος 5(1).