Ανετη επικράτηση για το εφηβικό του Αρη (90-60) επί του Ηρακλή

Εχοντας προβάδισμα με διαφορά από την αρχή του αγώνα, οι έφηβοι του Αρη επιβλήθηκαν με 90-60 του Ηρακλή στην πρεμιέρα των αγώνων τους για το φάιναλ-φορ της ΕΚΑΣΘ.

Stoiximan.gr: Θα επιστρέψει ως πρώτος ο Άρης στη Superleague;

Ο Αρης έδειξε από νωρίς τα… δόντια του καθώς προηγήθηκε με το «καλημέρα» με διαφορά 12 πόντων (12-0). Ο Τσούκας έβαλε το πρώτο καλάθι του Ηρακλή πέντε λεπτά μετά την έναρξη και η πρώτη περίοδος έληξε με 22-10. Οι «κίτρινοι» έχοντας υπεροπλία κάτω από τα καλάθια, κατάφεραν να ανεβάσουν στους 20 πόντους την υπέρ τους διαφορά (39-19) στο 17ο λεπτό «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια τυπική διαδικασία,  καθώς ο Αρης χρησιμοποιώντας όλους τους παίκτες του, κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στους 30 πόντους (71-41 στο 28ο λεπτό) και να την διατηρήσει μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Δεκάλεπτα:  22-10, 46-30, 75-43, 90-60

Διαιτητές: Γαζέτας-Τζιοπάνος Ν.-Δικταπανίδης

ΑΡΗΣ (Μπουσβάρος-Κατσικάρης): Βλασιος 11, Δεληγκαρης 3(1), Διαλεσιωτης 4, Κατος 6, Κογκαλιδης 5(1), Γουναροπουλος 6, Σιδηροηλίας, Κοτρωτσιος 5(1), Κουρτίδης 27(3), Βουλγαρόπουλος 16, Φρυδας 2, Νετζηπογλου 5(1).

ΗΡΑΚΛΗΣ(Καλανταρίδης-Βαρδαξής): Μπελτές 2, Τζαβέλλας 4, Τσίτσης, Θεοδωρόπουλος, Μπλιαντίδης, Βάνης 11, Μήτσιου 11(3), Οικονομίδης, Τσούκας 30(6), Νικολαϊδης, Μακαντάσης 2, Κοντούλης.