Αντέδρασε με τεσσάρα πριν το ντέρμπι με τη Σέλτικ η Ρέιντζερς

Τρίτη συνεχόμενη νίκη σε πρωτάθλημα και κύπελλο για τη Ρέιντζερς!

Η ομάδα του Φιλίπ Κλεμέντ επικράτησε με 4-1 της Κιλμάρνοκ, σε ένα παιχνίδι που έμεινε πίσω στο σκορ, όμως, ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καταιγιστική.

Έτσι, οι προτεστάντες με 81 βαθμούς είναι στο -3 από την πρωτοπόρο, Σέλτικ (84β.), με τις δύο ομάδες να μονομαχούν την επόμενη αγωνιστική (11/05, 14:30) με τρεις αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το αυτογκόλ του Ταβερνιέ στο 12′, με τον ίδιο παίκτη να αστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι στο 24′. Ωστόσο, η Ρέιντζερς ισοφάρισε στο 45’+8′ με τον Σίλβα και στο 62′ πήρε το προβάδισμα με τον Ντέιβις. Το τρίτο γκολ σημείωσε στο 71′ ο Λορένς και στο 90’+3′ ο Σούταρ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.