Ανταγωνιστικός Άρης για 30 λεπτά, αδίκησε τον εαυτό του και κατέρρευσε (90-69) στο φινάλε κόντρα στον Προμηθέα

Και στην Πάτρα ο Άρης αδίκησε τον εαυτό του, καθώς ενώ ήταν ανταγωνιστικός κόντρα στον Προμηθέα, έκανε έξι λάθη στα πρώτα έξι λεπτά της τελευταίας περιόδου, είχε 0/7 τρίποντα στο ίδιο διάστημα και με επιμέρους 25-9 γνώρισε την ήττα με σκορ 90-69 στο “Δ. Τόφαλος” για την 17η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Άρης είχε τελείως διαφορετικό πρόσωπο στο πρώτο δεκάλεπτο σε σχέση με ό,τι παρουσίασε στο Παλέ λίγες μέρες νωρίτερα απέναντι στην ΑΕΚ. Οι παίκτες του Καμπερίδης πρωτίστως είχαν διάθεση να παίξουν και με σωστές επιλογές επιθετικά κυριάρχησαν του – εκτός ρυθμού – Προημηθέα.

Προηγήθηκαν με 0-7 και είχαν το προβάδισμα σε όλη την πρώτη περίοδο, ενώ στο 9’ με τρίποντο του Σταμάτη ξέφυγαν με 14-22 πριν το 19-26 που ήταν το σκορ στο φινάλε του δεκαλέπτου, στο οποίο ο Ντεκόζι είχε 10 πόντους και πολύ καλή παρουσία.

Τα προβλήματα στον Άρη δημιούργησαν οι αδελφοί Γκραντ (από 11 πόντους ο καθένας στο α’ μέρος) και οι… διαιτητές που χρέωσαν τους Ντραγκίτσεβιτς, Τσάλμερς και Λιτλ με τρία φάουλ από το πρώτο ημίχρονο, δίνοντας 19 βολές στον Προμηθέα έναντι 6 του Άρη!

Οι κίτρινοι μέχρι και το 15’ είχε τον έλεγχο του αγώνα (34-37), αλλά δέχθηκαν ένα επιμέρους 16-3 ως το τέλος του ημιχρόνου για να βρεθούν πίσω – χωρίς να το καταλάβει κανείς – με 50-40.

Ο Καμπερίδης επέλεξε άμυνα ζώνης στο τρίτο δεκάλεπτο και αυτό βοήθησε τους κίτρινους να βγάλουν από το ρυθμό του τον Προμηθέα. Μπορεί το σκορ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου να έγινε 51-40, αλλά ακολούθησε σερί 11-1 για τον Άρη που ισοφάρισε σε 51-51 με πρωταγωνιστή τον Ντραγκίτσεβιτς.

Οι γηπεδούχοι με την… αρωγή των διαιτητών ξέφυγαν και πάλι με 63-53 (28’), όμως ο Άρης ήταν “παρών” και με τον Ντεκόζι να δίνει λύσεις μείωσε σε 65-60 στο τέλος της περιόδου.

Οι κίτρινοι προσπάθησαν να διατηρηθούν κοντά στο σκορ, μείωσαν σε 65-60 και 67-62 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά έκαναν συνεχόμενα λάθη και κακές επιλογές, δίνοντας το δικαίωμα στον Προμηθέα να ξεφύγει με 74-64 (34’), τη στιγμή που ο Ντραγκίτσεβιτς (16π.) είχε χρεωθεί με τέσσερα φάουλ.

Τίποτα δεν άλλαξε μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο Καμπερίδης, καθώς οι παίκτες του συνέχισαν με παιδικά λάθη, τα οποία μετέτρεψαν σε εύκολα καλάθια οι Πατρινοί για να πάρουν διαφορά 16 πόντων (80-64) στο 36’, δίνοντας τέλος στην υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 50-40, 65-60, 90-69