Ανταγωνιστικός ξανά, αλλά ήττα (62-79) και τώρα όλα για την 3η θέση!

Ο Άρης πλήρωσε κενά διαστήματα 2-3 λεπτών στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο και αποκλείστηκε από την σειρά των τελικών, γνωρίζοντας την τρίτη του ήττα από τον Ολυμπιακό με σκορ 62-79. Πλέον οι κίτρινοι στρέφουν την προσοχή τους στη σειρά για την τρίτη θέση, με τον ΠΑΟΚ, έχοντας μειονέκτημα έδρας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Άρη, γιατί η ομάδα του Πρίφτη ξεκίνησε με την ίδια ενέργεια και ένταση, πρώτα στην άμυνα. Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 6-2 (3’), 12-6 (7’) και λίγο πριν την εκπνοή του δεκαλέπτου ο Δήμας με τρίποντο έκανε το 18-13. Λάθος εκτίμηση από τους παίκτες του Άρη στην τελεταία άμυνα γιατί είχαν να δώσουν ένα φάουλ και δεν το έδωσαν, ήταν η αιτία να μειώσει ο Ολυμπιακός σε 18-16.

Οι ερυθρόλευκοι χρησιμοποίησαν στο πρώτο μέρος για 14 λεπτά τον Σπανούλη, αλλά ήταν εκτός ρυθμού από την άμυνα του Άρη. Μόνο με τρίποντα απειλούσαν οι φιλοξενούμενοι (5/12 στο α’), όμως ο Άρης βρίσκοντας λύσεις από όλους τους παίκτες επιθετικά και με κορυφαίο τον Ριντ διατήρησε το προβάδισμα. Στο 12’ το σκορ ήταν 23-18 και 25-20, όμως ο Ολυμπιακός με σερί 12-2 προηγήθηκε με 27-32 (14’).

Η απάντηση του Άρη ήταν άμεση. Ο Χαρίσης με 2/2 βολές και ο Βεζένκοφ με τρίποντο ισοφάρισαν σε 32-32 (15’), ο Ολυμπιακός όμως ξέφυγε και πάλι με 35-42 (19’), πριν οι κίτρινοι μειώσουν σε 39-43 στο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα από τον Άρη στη τρίτη περίοδο και με την ανοχή του διαιτητικού τρίου πίεσε στην άμυνα και περιόρισε τον Άρη στους 3 πόντους από ένα τρίποντο του Πάσαλιτς στα πρώτα 8 λεπτά! Με σερί 3-16 η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (42-59 στο 27’) με τους παίκτες του Άρη να μην μπορούν να βρουν τρόπους να σκοράρουν. Αυτό κατάφερε ο Γιώργος Τσιάρας, ο οποίος με 6 πόντους έριξε τη διαφορά (48-62 στο 29’) πριν ο Τόμας μειώσει με τρίποντο σε 51-62 στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, τρίποντο που απάντησε ο Σπανούλης για το 51-65 (30’).

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν 9-0 σερί στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και έφτασαν στο +21 (51-72), τελειώνοντας την υπόθεση νίκη. Ο Πρίφτης αντιλαμβανόμενος ότι το παιχνίδι δεν γύρισε, απέσυρε τους βασικούς του και έδωσε χρόνο συμμετοχής και στον 18χρονο γκαρντ Δημήτρη Φλιώνη.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 39-43, 51-65, 62-79.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 3 (1), Τσιάρας 15 (10/11β., 1/1δπ., 1/1τρ., 3ρ.), Δήμας 3 (1), Ριντ 10 (5ρ.), Τόμας 8 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 5 (5ρ., 4κλ.), Βεζένκοφ 5 (11ρ.), Μούρτος 9 (1), Σίμτσακ 2, Φλιώνης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάντερ 5, Ντάνστον 2 (8ρ.), Σπανούλης 14 (4/6τρ., 7ασ.), Σλούκας 6 (6ασ.), Λαφαγιέτ 7 (1), Λοτζέσκι 13 (1), Πρίντεζης 8, Αγραβάνης 8 (2), Μάντζαρης 8 (2), Καββαδάς 2, Κατσίβελης 3.