Αντετοκούνμπο: Κορυφαίος και… μοιραίος στην ήττα των Μπακς (video)

Oι Νικς… εκδικήθηκαν για την ήττα τους από τους Μπακς, τους οποίους νίκησαν με 111-116! Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ναι μεν ήταν πολύ καλός, αλλά στάθηκε και μοιραίος για τα «ελάφια».

Ο Έλληνας φόργουοντ ναι μεν είχε 25 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, αλλά στο τελευταίο λεπτό τα πράγματα δεν πήγαν όπως θα τα ήθελε.

Αρχικά αστόχησε σε σουτ. Επειτα, οι Νικς πέτυχαν τρίποντο για το 111-112 και αμέσως μετά ο «Greek Freak» έχασε την μπάλα και έδωσε την ευκαιρία στον Λι να πετύχει καλάθι στον αιφνιδιασμό.

Εμεναν 27 δευτερόλεπτα για τους Μπακς και πέρασαν ανεκμετάλλευτα… Πρωταγωνιστής για τους Νικς ήταν ο Καρμέλο Άντονι με 26 πόντους, 10 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Ο θετικός Κουφός

Ο Κώστας Κουφός πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, αλλά οι Σακραμέντο Κινγκς έχασαν από τους Λος Άντζελες Κλίπερς με 106-98.

Ο Έλληνας σέντερ ήρθε από τον πάγκο και είχε 7 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 τάπα σε 12 λεπτά συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ ο Κάζινς με 25 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Θρίαμβο πανηγύρισαν οι Μέμφις Γκριζλς επικρατώντας στην παράταση με 128-119 (111-111 κανονικός αγώνας) των Γουόριορς στο Γκόλντν Στέιτ. Από 27 πόντους πέτυχαν για τους νικητές Κόνλεϊ και Ράντολφ , στους 40 σταμάτησε ο Κάρι για του Γουόριορς.

Με πρωταγωνιστές ΛεΜπρον και Ίρβινγκ, οι Καβαλίερς πανηγύρισαν απέναντι στους Νετς με 10-8-116. Ο πρώτος σημείωσε πόντους, είχε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ, ο έτερος σταμάτησε στους 32 πόντους.

Την ένατη νίκη τους στα τελευταία 11 παιχνίδια πέτυχαν οι Σέλτικς, κερδίζοντας με 110-106 των Σίξτερς, εύκολη επικράτηση των Λος Άντζελες Λέικερς επί των Μαϊάμι Χιτ με 127-100 στο «Staples Center».