Σκούπα και άντε γεια…

Ο Άρης κέρδισε εύκολα τον ΠΑΟΚ με σκορ 84-75 στο κλειστό της Πυλαίας τον ΠΑΟΚ και πήρε την πρόκριση στην τελική τετράδα του πρωταθλήματος, εκεί όπου τον περιμένει ο Ολυμπιακός. “Σκούπα” και άντε γεια…

Συγκέντρωση, καλή κυκλοφορία της μπάλας και εξαιρετικό μακρινό σουτ ήταν τα στοιχεία που έδωσαν στον Άρη την δυνατότητα να κυριαρχήσει στο πρώτο ημίχρονο. Οι κίτρινοι με επιθετικές αιχμές τους Ζάρα και Ντραγκίσεβιτς προηγήθηκε με 15-4 στο 4’ και είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα.

Ο Μαρκόπουλος αναγκάστηκε να ρίξει πολύ νωρίς τον Σόμπι στο γήπεδο και ο Αυστραλός με δύο τρίποντα έδωσε λύσεις στην ομάδα του που μείωσε σε 12-17 (6’), όμως ο Άρης με εξαιρετικό και τον Γιάνκοβιτς (διαδοχικά “γκολ-φάουλ”) προηγήθηκε με 16-25 (8’) και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +7 (18-25).

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τα φάουλ που σφύριζαν οι Ψαριανός και Τζαφλέρης και ξαναμπήκε στο ματς, βρίσκοντας λύσεις και με τον Τσόχλα. Το 20-29 στο 12’ έγινε 34-35 στο 17’, όμως ο Άρης δεν έχασε την ψυχραιμία του.

Αυτός που κράτησε όρθιους τους κίτρινους ήταν ο Ντραγκίσεβιτς με απίθανα καλάθια μέσα και έξω από τα 6,75μ.. Ο Σέρβος είχε 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (4/5δπ., 4/5τρ.) και οι κίτρινοι με τρία τρίποντα στο τελευταίο λεπτό πήγαν στα αποδυτήρια με το +12 (40-52), έχοντας μόλις 4 ελεύθερες βολές έναντι 13 του αντιπάλου τους.

Με την φόρα από το πρώτο ημίχρονο ο Άρης έφτασε στο +14 (45-59 στο 24’) με τρίποντο του Κάμινγκς, αλλά έχασε την ψυχραιμία του σε συνεχόμενες επιθέσεις και ο ΠΑΟΚ με σερί 9-0 μείωσε σε 54-59 (27’). Οι κίτρινοι βρήκαν λύσει από Κάμινγκς και Σίμτσακ, ξέφυγαν με 54-63 (28’), αλλά τα αίσχη των Αναστόπουλου, Ψαριανού και Τζαφλέρη κράτησαν τον ΠΑΟΚ μέσα στο ματς. Φάουλ σε τέσσερις συνεχόμενες επιθέσεις δεν δόθηκαν ποτέ, δόθηκε τεχνική ποινή στον Πρίφτη γιατί… τόλμησε να μιλήσει και η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 59-63.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 61-63, όμως ο Άρης ήταν ψύχραιμος. Ο Τσαϊρέλης έβαλε “μεγάλο” τρίποντο για το 61-66 και ο Κάμινγκς μετά από κλέψιμο του Τζάκσον έδωσε αέρα 8 πόντων στους κίτρινους, που προηγήθηκαν με 63-71 (5:42 πριν το τέλος). Ο Άρης δεν έδωσε δικαιώματα στους γηπεδούχους. Ο Γιάνκοβιτς με δικό του “μεγάλο” τρίποντο στα 2:24 έγραψε το 67-77 και ο Κάμινγκς έκανε με λέι απ το 68-79 (1:35), ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 72-79, αλλά μέχρι εκεί. Οι κίτρινοι ήταν όπως ακριβώς έπρεπε στο τέλος και πήραν πανάξια και άνετα τη νίκη και την πρόκριση στην τελική τετράδα.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 40-52, 59-63, 75-84.