Αξιοπρέπης ο Άρης, τρομερός Χάνλαν, αλλά ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό (76-87)

Σε ένα ματς που χαρακτηρίστηκε από τις κινήσεις που έγιναν στη μνήμη του αδικοχαμένου Άλκη, ο Άρης στάθηκε αξιοπρεπώς κόντρα στον Ολυμπιακό (76-87)!

Ο Χάνλαν με 35 πόντους βοήθησε τον Άρη να κάνει μια πολύ αξιοπρεπή εμφάνιση και να ηττηθεί με 76-87 χωρίς τον βασικότατο Τζέιμς!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 14-25, ενώ ξέφυγε με 18 πόντους στο 18ο λεπτό, αλλά ο Άρης αντέδρασε και μείωσε στο ημίχρονο σε 33-51.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πιο αποτελεσματικό για τον Άρη, που με αιχμές τον Ουίλιαμς και τον Χάνλαν έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο 50-62 χάρη στην καλή άμυνα.

Μάλιστα, στο 31ο λεπτό μείωσε με τον Κάουαν σε 53-62 και σε 68-75 στο 37ο λεπτό!

Ο Ολυμπιακός όμως είχε περισσότερες λύσεις και επικράτησε με 76-87, πολύ δύσκολα κόντρα σε μια ομάδα με τη σφραγίδα Καστρίτη!

Χάνλαν και Ουίλιαμς ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Καστρίτη, ενώ Μακίσικ και Βεζένκοφ ξεχώρισαν από τον Ολυμπιακό.

Ο κόσμος χειροκρότησε την προσπάθεια των παικτών!

Τέλος, θα πρέπει να σημειωθεί ότι και ο Πουλιανίτης παρουσίασε πρόβλημα και δεν αγωνίστηκε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Καρπάνος, Μπακάλης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-25, 33-51, 50-62, 76-87

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 7 (1/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Νετζήπογλου, Γουίλιαμς 14 (3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάνλαν 35 (4/10 δίποντα, 7/11 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Κώττας 3 (4 ριμπάουντ), Τζούστον 6 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Καμάρας 2, Λόκετ 8

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4, ασίστ), Ντόρσεϊ 3 (1/4 τρίποντα), Φαλ 8 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 18 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 7 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης Σλούκας 10 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρτιν 8, Πρίντεζης 7 (8 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 17 (1/5 τρίποντα)