Απέδρασε από την Φρανκφούρτη και παρέμεινε κοντά στην κορυφή η Ντόρτμουντ

Μπορεί να μην εντυπωσίασε με την απόδοσή της και να αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες, αλλά χάρη στην αποτελεσματικότητά της, κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Άιντραχτ με 2-1, για τη 12η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την Άιντραχτ, όμως, να εμφανίζεται άκρως απειλητική στις αντεπιθέσεις. Η Ντόρτμουντ πήρε το προβάδισμα στο 21′ με τον Μπραντ, μετά από υπέροχη ατομική προσπάθεια και ασίστ του Μάλεν, πριν ο Κάμαντα απαντήσει για τους γηπεδούχους, μόλις πέντε λεπτά αργότερα (26′), με όμορφο μακρινό σουτ!

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Άιντραχτ είχε δοκάρι με τον Λίντστρεμ, ενώ η Ντόρτμοντ πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 52′, μετά από όμορφη ατομική ενέργεια και άψογο πλασέ του Μπέλιγχαμ. Στη συνέχεια και μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, η Άιντραχτ κυριάρχησε, αλλά δεν κατάφερε να μετατρέψει τις ευκαιρίες της σε γκολ, με το 1-2 να παραμένει ως το τελικό αποτέλεσμα.