Απέδρασε από τη Γένοβα και συνεχίζει να ελπίζει για Ευρώπη η Λάτσιο (video)

Έπιασε εξάδα, έστω και προσωρινά η Λάτσιο. Η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ επικράτησε με 1-0 της Τζένοα και ανέβηκε στην 6η θέση, έχοντας ελπίδες για την Ευρώπη.

Από την άλλη, οι Γενοβέζοι δεν κινδυνεύουν και συνεχίζουν να πραγματοποιούν μια καλή πορεία στην επιστροφή τους στην Serie A.

Καλύτερη ήταν η Τζένοα στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας κλασικότερες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, με τη Λάτσιο να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις. Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν κάποια ευκαιρία τους σε γκολ και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0).

Η Λάτσιο μπήκε πιο καλά στο δεύτερο μέρος και κυκλοφορούσε ωραία την μπάλα, προσπαθώντας συνεχώς να βρει τρόπο να ανοίξει το σκορ. Τελικά αυτό έγινε στο 67ο λεπτό χάρη στον Λουίς Αλμπέρτο που «ξεκλείδωσε» το παιχνίδι.

Στη συνέχεια οι «λατσιάλι» συνέχιζαν με τον ίδιο ρυθμό και το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με τη Λάτσιο να παίρνει μια σημαντική νίκη που την ανέβασε στην 6η θέση με 52 βαθμούς, ενώ από την άλλη η Τζένοα παρέμεινε στην 12η με 39 βαθμούς.