Απίστευτος Ίρβινγκ με 57 πόντους και 7/7 τρίποντα μέσα στο Σαν Αντόνιο! (video)

Με ήττες συνέχισαν την πορεία τους οι Έλληνες στο ΝΒΑ, όμως η βραδιά χθες ανήκε στον Κάιρι Ίρβινγκ των Κλίβελαντ Καβαλίερς…

Ο πλέι μέικερ της ομάδας του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν από άλλο… πλανήτη. Με 57 πόντους εκ των οποίων 7/7 τρίποντα οδήγησε τους Καβαλίερς στην εκτός έδρας νίκη, μετά από παράταση, με 128-125 επί των Σπερς!

Οι 57 πόντοι του Ίρβινγκ είναι η καλύτερη φετινή επίδοση, οι περισσότεροι πόντοι στην ιστορία των Καβαλίερς από έναν παίκτη και οι περισσότεροι πόντοι που σκοράρει αντίπαλος μέσα στην έδρα των Σπερς.

Στην Ιντιάνα, οι Μπακς ηττήθηκαν στην παράταση με 109-103 από τους Πέισερς με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να τελειώνει το παιχνίδι με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κόψιμο σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Την ήττα γνώρισαν και οι Γκρίζλις από τους Ουίζαρντς με 107-87, καθώς έπαιξαν χωρίς τους βασικούς τους. Ο Κώστας Κουφός έπαιξε 24 λεπτά και είχε 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο. Ο Νικ Καλάθης έπαιξε 28 λεπτά και είχε 4 πόντους με 1/9 σουτ, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Την ήττα γνώρισαν και οι Ρόκετς από τους Τζαζ με 109-91 με τον Κώστα Παπανικολάου να είναι εκτός 12αδας λόγω τραυματισμού. Ο Γάλλος σέντερ Ρούντι Γκομπέρ με 19 πόντους, 22 ριμπάουντ και 4 κοψίματα ήταν ο κορυφαίος των Τζαζ.