Απίστευτος Μπράουν, 41 πόντους και “διπλό” της Σιένα στην Πόλη!

Η Σιένα πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής στο Top 16 της Ευρωλίγκα, κερδίζοντας μέσα στην Κωνσταντινούπολη την Φενερμπαχτσέ με σκορ 98-92! Κορυφαίος παίκτης της ιταλικής ομάδας; Ο Μπόμπι Μπράουν που πέτυχε 41 πόντους σε 39 λεπτά, ενώ πρόλαβε να μοιράσει και 7 ασίστ!

Ο πρώην παίκτης του Άρη κάνει την καλύτερη χρονιά της καριέρας του ως πλέι μέικερ της Σιένα. Η ιταλική ομάδα με εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο (29-19) κέρδισε μέσα στην Πόλη με 98-92 την ομάδα του πρώην προπονητή της (Σιμόνε Πιανιτζιάνι) με τον Μπράουν να έχει 13/13 βολές, 8/12 δίποντα και 4/6 τρίποντα! Ο Αμερικανός είχε επίσης 7 ασίστ, μόλις δύο λάθη και 12 κερδισμένα φάουλ και συγκέντρωσε 50 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, σπάζοντας όλα τα κοντέρ!

Οι 41 πόντοι είναι ισοφάριση του ρεκόρ στην διοργάνωση. Μόλις άλλοι τρεις παίκτες έχουν σκοράρει 41 πόντους από το 2000 που υπάρχει η Ευρωλίγκα με τη σημερινή της μορφή, ο Κασπάρς Καμπάλα, ο αείμνηστος Αλφόνσο Φορντ και ο Κάρλτον Μάιερς!