Αποκλείστηκαν οι γυναίκες από το φάιναλ-φορ

Οι παίκτριες του Άρη ELGEK δεν κατάφεραν να τσεκάρουν αυτές το εισιτήριο της πρόκρισης στο φάιναλ-φορ του κυπέλλου Ελλάδας, καθώς ηττήθηκαν από το Ελληνικό με 66-72, σ΄ ένα παιχνίδι όπου προηγήθηκαν ακόμα και με 20 πόντους (45-25) λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στον αγωνιστικό τομέα, η διάθεση του συνόλου του Βασίλη Μασλαρινού να επιβάλλει το ρυθμό του φάνηκε εξ΄ αρχής, με τις Θεσσαλονικιές να παίρνουν μία διαφορά 10 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (23-13 στο 10΄). Στο δεύτερο μέρος, μάλιστα, όσο περνούσε η ώρα, μεγάλωνε και η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων, φτάνοντας ακόμα και στο +20 (45-25) λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνω στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, ωστόσο, το σκηνικό άλλαξε, αφού το Ελληνικό, «τρέχοντας» ένα σερί 0-9 (το 45-25 έγινε γρήγορα 45-34), κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά, και μάλιστα, να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι με 47-49 στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Από εκεί και μετά, ο Άρης ELGEK ήταν αυτός που βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ (53-58 στο 30΄), με τις φιλοξενούμενες να έχουν σταθερά ένα προβάδισμα 6-9 πόντων, φτάνοντας τελικά στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-13, 45-26, 53-58, 66-72
Διαιτητές: Παγώνης-Γερακίνης
Άρης ELGEK (Μασλαρινός): Ολιβερ 16, Σύρρα 4, Μούλη 11, Χατζάκου 25(1), Πολύχρου 5(1), Κατωπόδη 2, Κυλαζίδου 1, Κωτούλα 2.
Ελληνικό (Καπογιάννη): Σπυριδοπούλου 11(3), Γκοτζή 6(1), Χαλιβέρα 14, Τζόνσον 5, Μπόνη 8(2), Σταμάτη 15(1), Παντέλη 4(1), Νικολαϊδου 6, Μπαλτά 3(1).