Αποκλεισμός για Μπάρτσα και Βεζένκοφ από τη Μπιλμπάο!

Η Μπαρτσελόνα ήταν το πρώτο θύμα έκπληξης στο φάιναλ έιτ του Κόπα Ντελ Ρέι στην Ισπανία, καθώς ηττήθηκε από την Μπιλμπάο με 73-72 στον πρώτο προημιτελικό.

Οι Βάσκοι ήταν και καλύτεροι και πιο τυχεροί στο τέλος και πήραν δίκαια τη νίκη. Στα 3,2’’ πριν το τέλος με το σκορ υπέρ τους 73-71 ο Άντε Τόμιτς κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ, είχε 1/2 βολές (73-72) και στην τελευταία επίθεση ο Ντόελμαν έκανε λάθος για να διατηρηθεί το προβάδισμα της Μπιλμπάο.

Ο Σάσα Βεζένκοφ αγωνίστηκε 10 λεπτά και είχε 2 πόντους με 1/2 δίποντα και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου πέτυχε 6 πόντους σε 22 λεπτά.

Από τη Μπιλμπάο, ο Γιώργος Μπόγρης σε 23 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 8 πόντους (4/6δπ.) και είχε επίσης 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.