Αποκλεισμός-σοκ για Λίβερπουλ (video)

Η 19η της League One (Γ’ κατηγορία), Ολνταμ πέταξε εκτός Κυπέλλου την κάτοχο επτά τροπαίων Λίβερπουλ, κερδίζοντας την με 3-2!

Η ομάδα του Πολ Ντίκοφ είχε ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ματ Σμιθ που σκόραρε δις. Αρχικά άνοιξε το σκορ στο τρίτο λεπτό μετά από σέντρα του Εμ’Τσανγκαμά. Ο Λουίς Σουάρες ισοφάρισε σε 1-1 για την Λίβερπουλ στο 17′ αλλά ο Σμιθ ύστερα από λάθος του Μπραντ Τζόουνς έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Αθλέτικ στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο 48′ ο Ρις Ουαμπαρά με έξοχη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 3-1 για την Ολνταμ. Η Λίβερπουλ μείωσε στο 80′ με βολέ του Τζο Αλεν και ο Ρότζερς επιστράτευσε από τον πάγκο τον Στίβεν Τζέραρντ. Ο αρχηγός των «κόκκινων» είχε δοκάρι αλλά τελικά η Ολνταμ άντεξε και πήρε την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

szólj hozzá: Oldham vs Liverpool 3:2 MATCH HIGHLIGHTS