Απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής η Τότεναμ (video)

Την πρωτοκαθεδρία στο βαθμολογικό πίνακα της Premier Leagueαπολαμβάνει έπειτα από τρεις αγωνιστικές η Τότεναμ. Η νίκη με 1-0 επί της Γουότφορντ, στο «Τότεναμ Χότσπερ Στάντιουμ» την ανέβασε στους εννέα βαθμούς, δύο πάνω από τους διώκτες της. Ισοπαλία με ιστορικό γκολ για Μπέρνλι και Λιντς που παραμένουν δίχως «τρίποντο».

Το υπέροχο φάουλ του Σον Χονγκ-Μιν ήταν αυτό που έβαλε την Τότεναμ μπροστά στο σκορ, λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους κι ενώ νωρίτερα ο Ζαφέτ Τανγκάνγκα είχε απωλέσει σπουδαία ευκαιρία για τους «σπερς». Μοιρασμένο το δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο να αντέχει και να φτάνει στην τρίτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια – όλες με 1-0!

Ο Πάτρικ Μπάμφορντ παραλίγο να σκοράρει εις βάρος της ομάδας του στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους στο «Τερφ Μουρ», ωστόσο ο Κρις Γουντ σκόραρε στη σωστή εστία στο 61ο λεπτό, δίνοντας στην Μπέρνλι το προβάδισμα επί της Λιντς. Γκολ που ήταν το νούμερο 30.000 στην ιστορία της Premier League! Ωστόσο, τα «παγώνια» πήραν το βαθμό της ισοπαλίας, με τον Μπάμφορντ να απλώνει το πόδι και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-1 λίγο πριν το φινάλε.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής της Premier League έχουν ως εξής: