ΜΠΑΣΚΕΤ

Απολαυστικός ο Άρης, διέλυσε το Περιστέρι με Κέλι και Ουίλιαμς (87-68)!

Ο Άρης πέτυχε την 4η νίκη στο Πρωτάθλημα συντρίβοντας το Περιστέρι. Oι φίλαθλοι έδωσαν φτερά στην ομάδα τους και οι Κέλι, Ουίλιαμς ήταν οι ηγέτες για την ομάδα τους…

Ο Άρης για έναν ακόμη αγώνα είχε να αντιμετωπίσει την απουσία του Χάνλαν, αλλά νίκησε με 87-68.

Ο Γιάννης Καστρίτης είδε τον Κέλι να συνεχίζει σε ίδιους ρυθμούς έτσι ο Άρης προηγήθηκε με 4-2 και 7-5 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Με καλάθι του Κάουαν ο Άρης ξέφυγε με 6 πόντους στο 6ο λεπτό, αλλά το Περιστέρι με πόντους του Πέτεγουεϊ ισοφάρισε σε 13-13. Ο Κάουαν όμως είχε διαφορετική άποψη και με πολύ δύσκολο τρίποντο έκανε το 19-15, χειροκροτούμενος από τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο Αλεξάνδρειο. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 19-15.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη ήθελαν να συνεχίσουν σε ανάλογο ρυθμό.  Με τον Κέλι να συνεχίζει σε ανάλογους ρυθμούς και να βρίσκει βοήθεια από Λόκετ και Ουίλιαμς προηγήθηκε στο 13ο λεπτό με 25-21. Το Περιστέρι όμως με Κόζι και Μίλερ να ανεβαίνουν μείωσε σε 27-26 στο 16ο λεπτό. Όμως, ο κόσμος έδωσε την ώθηση ξανά και με ένα σερί 7-1 ο Άρης έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 34-28. Ο Κέλι για ακόμη μια φορά ήταν καταπληκτικός με 15 πόντους,  ενώ από το Περιστέρι δε ξεχώρισε κάποιος.

Μαγικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο για τον Άρη. Με τον Κέλι, τον Ουίλιαλμς και τον Λόκετ κατάφερε να ξεφύγει με 58-46 και να κάνει ακόμα πιο εύκολη την υπόθεση νίκη στο 26ο λεπτό. Μάλιστα, «έτρεξε» ένα σερί 11-6 και έγινε πρώτα το σκορ 45-34. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 62-43, με τον Άρη να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος στο παρκέ και τον κόσμο να κάνει το δικό σόου στην κερκίδα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα πάντα ήταν απλά. Το 78-51 από τον Πουλιανίτη έστειλε τη διαφορά στους 27 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.  Το τελικό 87-68 ήρθε χάρη στην χαλάρωση του Άρη με τους φιλάθλους να αποθεώνουν την ομάδα και να ζητούν τη νίκη την επόμενη αγωνιστική μέσα στον ΠΑΟΚ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς – Κατραχούρας – Πουρσανίδης Κ..

Δεκάλεπτα: 19-15, 34-28,62-43, 87-68

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 36-28, 62-43, 87-68.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 8 (1/6 σουτ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Λόκετ 8 (5 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 6 (1), Γουίλιαμς 14 (1/1 δίποντο, 4/7 τρίποντα), Κέλι 26 (11/16 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 11 ριμπάουντ), Τζούιστον 10 (5/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμάρας, Σιδηροηλίας 4, Πουλιανίτης 8 (2), Πετανίδης 3, Κλόμπουτσαρ (0/5 σουτ), Κώττας (0/3 δίποντα).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): ΜακΚρι 5 (1/6 τρίποντ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Πέτεγουεϊ 11 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 6 (2), Κατσίβελης 3 (1), Μπράουν 1 (1/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μορέιρα 6 (3/4 δίποντα), Κόζι 17 (0/1 δίποντο, 5/9 τρίποντα, 2/3 βλές), Σαλούστρος 5 (1), Μίλερ 14 (2).