Απομακρύνεται η εξάδα, έχασε και τη διαφορά μετά την ήττα από τον Ίκαρο (79-67) στην Καλλιθέα

Ο Άρης παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων στην Καλλιθέα, γνωρίζοντας την ήττα από τον Ίκαρο με 79-67 και έχασε τις περισσότερες ελπίδες του για είσοδο στην πρώτη εξάδα. Οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν να υπερασπιστούν και τη διαφορά των δέκα πόντων (σ.σ. 70-60), με την οποία είχαν κερδίσει στον πρώτο γύρο, στο Αλεξάνδρειο.

Ο Άρης πλήρωσε το κακό ξεκίνημα του καθώς έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πάρουν το προβάδισμα και να χτίσουν μια διαφορά την οποία έφτασαν και στους 17 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου ήταν άστοχοι (5/21 τρ.), έχασαν τις μάχες των ριμπάουντ (41-36 υπέρ των γηπεδούχων τα ριμπάουντ) με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα που ψαλιδίζει τις ελπίδες για την κατάκτηση της έκτης θέσης. Η αθηναϊκή ομάδα πέτυχε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της, αποσπάστηκε δύο βαθμούς από τους κίτρινους, ενώ έχει το πλεονέκτημα και σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ο Άρης μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και από νωρίς βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ. Ο Ίκαρος προηγήθηκε με 12-4 με πρωταγωνιστή τον Βρκιτς και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 21-15. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν κοντά στο καλάθι και είχαν σταθερά μια διαφορά που κυμαινόταν μεταξύ 7-10 πόντων. Ο Ίκαρος έφτασε στο +12 (41-29) πριν το 41-32 του ημιχρόνου.

Οι κίτρινοι συνέχισαν να έχουν πρόβλημα στην άμυνα και οι παίκτες του Καλαφατάκη με μπροστάρηδες τους Κυρίτση και τον Αγαδάκο προηγήθηκαν με 58-42 λίγο πριν το 30′ (58-46).

Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία αφού ο Άρης δεν μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 41-32, 58-46, 79-67.

ΙΚΑΡΟΣ: Στρναντ , ΜακΝάιτ 2, Κυρίτσης 15(1), Βρκιτς 15(3), Φαγέ 17 (3 τρ., 15ρ.), Γκίμπσον 5 (1), Γιαννακίδης, Αγαδάκος 8, Σίμτσακ 8, Άλαμπι ,9 Θεολογίτης.

ΑΡΗΣ: Χαντ 13 (1 τρ., 9ρ., 3ασ.), Πελεκάνος 2, Βεζένκοφ 8 (5ρ.), Τσιάρας 5, Ασημακόπουλος 4, Καραποστόλου 3 (1), Χαρίσης 2, Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος 6, Μούρτος, Βεργίνης 21 (2), Δήμας 3 (1).