Απουσίες, λάθη και κούραση έφεραν την ήττα από τον Κολοσσό (77-64)

Φιλότιμη προσπάθεια έκανε ο Άρης στη Ρόδο, αλλά οι απουσίες,τα λάθη και η κούραση έφεραν την ήττα με 77-64.

Κάουαν και Χάνλαν πάλευαν μόνοι τους, Μίλερ και Ποτ οι καλύτεροι για Κολοσσό.

Στο 10-5 ανέβηκε ο Κολοσσός (7-1 εντός και 3-4 εκτός έδρας), στο 6-9 ο Άρης (5-3 εντός και 1-6 εκτός έδρας), με τους γηπεδούχους να σκοράρουν πολύ στο ζωγραφιστό για να καλύψουν την αστοχία τους από την περιφέρεια, την ώρα που οι Θεσσαλονικείς αντιμετώπιζαν τεράστιο πρόβλημα στο κομμάτι της δημιουργίας και είχαν επτά ασίστ για 23 λάθη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και πήραν μικρό προβάδισμα (7-2 στο 3’), ωστόσο στη συνέχεια επιδόθηκαν σε μια σειρά από λανθασμένες ενέργειες και άστοχες προσπάθειες. Με τον Χάνλαν να παίρνει μπρος επιθετικά, ο Άρης έτρεξε επιμέρους σκορ 12-4 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (13-16).

Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν το κρεσέντο τους και με σερί 11-0, εκτοξεύτηκαν στο +9 (20-29) στα μισά της 2ης περιόδου. Παρ’ όλα αυτά, ο Κολοσσός αντέδρασε και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, πέτυχε 14-3 και ανέκτησε το προβάδισμα στο φινάλε του ημιχρόνου (34-32).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν και στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, με τους Ροδίτες να έχουν ελαφρύ προβάδισμα. Με τον Φλόιντ να μπαίνει στην εξίσωση επιθετικά, οι παίκτες του Καντζούρη έτρεξαν 9-2 και απέκτησαν διψήφια διαφορά (54-44 στο 26’). Από την άλλη, πήρε μπρος ο Κάουαν και κράτησε όρθιο τον Άρη, που μείωσε στο -6 (58-52) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ως εκεί όμως στο τέλος ο Άρης δεν άντεξε και ηττήθηκε… με 77-64!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης, Σταματόπουλος, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 34-32, 58-52, 77-64

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Μομίροβ 14 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα), Γουίλιαμς 10 (2/3 δίποντα, 2/13 τρίποντα), Μίλερ 17 (7/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Χατζηδάκης 4, Ποτ 10 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ξανθόπουλος 1, Μαργαρίτης 5 (11 ριμπάουντ), Φλόιντ 8 (2/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Σλαφτσάκης 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζούστον 2 (8 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη), Κάουαν 24 (6/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/7 βολές), Καμάρας 9 (2), Νετζήπογλου 2, Χάνλαν 20 (3/11 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 8/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Πουλιανίτης, Πετανίδης, Λόκετ 5, Κώττας 2