Αποχαιρετούν χέρι-χέρι Καμερούν και Αυστραλία

Με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) συμβιβάστηκαν Καμερούν και Αυστραλία, καθώς οι Αφρικανοί μπορεί να ήταν καλύτεροι, αλλά ο Αμπουμπακάρ έχανε τα… άχαστα. Απίθανη πλέον η πρόκριση και για τις δύο ομάδες.

Στην αναμέτρηση των δύο ηττημένων της πρώτης αγωνιστικής, οι Αφρικανοί παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στις καθυστερήσεις του, με το άψογο τελείωμα του μέσου της Μαρσέιγ Αντρέ-Φρανκ Ζάμπο Ανγκουίσα με το δεξί, μέσα από την περιοχή του Μάθιου Ράιαν.

Στο 56′ ο Βίνσεντ Αμπουμπακάρ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 και τρία λεπτά αργότερα η Αυστραλία κατάφερε να ισοφαρίσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (το κέρδισε ο 20χρονος αριστερός οπισθοφύλακας της Ρόζενμποργκ Άλεξ Γκέρσμπαχ) του πολύπειρου ανασταλτικού μέσου και αρχηγού της Μαρκ Μίλιγκαν.