Απόλυτη Πορτογαλία, ισόπαλο το ντέρμπι κορυφής μεταξύ Βελγίου και Αυστρίας

Φουλ για πρόκριση από… νωρίς η Πορτογαλία!

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ έκανε το 3/3 στον 10ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2024 νικώντας 3-0 τη Βοσνία εντός έδρας.

Ο Μπερνάρντο Σίλβα άνοιξε το σκορ στο 44’, με τον Μπρούνο Φερνάντες να αναλαμβάνει δράση στο δεύτερο μέρος, σκοράροντας στο 77′ και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Την ίδια ώρα, η Σλοβακία εδραιωνόταν στη 2η θέση νικώντας 2-1 την Ισλανδία εκτός έδρας. Κούτσκα (27’) και Σούσλοφ (69’) βρήκαν δίχτυα για τους νικητές, με τον Φινμπόγκασον να ισοφαρίζει προσωρινά με πέναλτι στο 41’.

Τέλος, νωρίτερα, το Λουξεμβούργο έκανε… σεφτέ επικρατώντας 2-0 του Λιχτενστάιν εντός έδρας με γκολ των Σινάνι (59’) και Ροντρίγκες (89’).

Το ντέρμπι κορυφής του 6ου ομίλου των προκριματικών του Euro 2024 μεταξύ των δύο μοναδικών αήττητων ομάδων έληξε χωρίς νικητή και χαμένο. Βέλγιο και Αυστρία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στις Βρυξέλλες και επέτρεψαν στη Σουηδία να παραμείνει στο κόλπο της πρόκρισης, παρότι έχει ρεπό.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος αλλά χωρίς καλό ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 21′ χάρη σε αυτογκόλ του Ορέλ Μανγκαλά. Οι παίκτες του Ντομένικο Τεντέσκο δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, όμως τελικά έφτασαν στο γκολ της ισοφάρισης με τον Ρόμελου Λουκάκου, που έφτασε τα 73 γκολ με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο

• Νορβηγία – Σκωτία 1-2 (61′ πέν. Χάλαντ / 87′ Ντάικς, 89′ Μακλίν)
  • Κύπρος – Γεωργία 1-2 (39′ πέν. Πίττας / 31′ Μικελτάτζε, 84′ Νταβιτασβίλι)
  • Ρεπό: Ισπανία

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής

• 20/06 21:45 Σκωτία – Γεωργία
  • 20/06 21:45 Νορβηγία – Κύπρος

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής στον 5ο όμιλο

• Αλβανία – Μολδαβία 2-0 (51′ Ασάνι, 75′ Μπαϊράμι)
  • Νησιά Φερόε – Τσεχία 0-3 (15′ Κρέιτσι, 44′, 75′ Τσέρνι)
  • Ρεπό: Πολωνία

• 20/06 21:45 Μολδαβία – Πολωνία
  • 20/06 21:45 Νησιά Φερόε – Αλβανία
  • Ρεπό: Τσεχία

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής στον 6ο όμιλο

• Αζερμπαϊτζάν – Εσθονία 1-1 (62′ Κριβότσιουκ / 27′ Σάπινεν)
  • Βέλγιο – Αυστρία 1-1 (61′ Λουκάκου / 21′ αυτ. Μανγκαλά)
  • Ρεπό: Σουηδία

• 20/06 21:45 Αυστρία – Σουηδία
  • 20/06 21:45 Εσθονία – Βέλγιο
  • Ρεπό: Αζερμπαϊτζάν

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής στον 10ο όμιλο

• Λουξεμβούργο – Λίχτενσταϊν 2-0 (59′ Σινάνι, 89′ Ροντρίγκες)
  • Ισλανδία – Σλοβακία 1-2 (41′ πέν. Φινμπόγκασον / 27′ Κούτσκα, 69′ αυτ. Σουσλόφ)
  • Πορτογαλία – Βοσνία-Ερζεγοβίνη 3-0 (44′ Μπ. Σίλβα, 77′, 90+3′ Φερνάντες)

• 20/06 21:45 Ισλανδία – Πορτογαλία
  • 20/06 21:45 Βοσνία-Ερζεγοβίνη – Λουξεμβούργο
  • 20/06 21:45 Λίχτενσταϊν – Σλοβακία