Από αξιόλογος έγινε τραγικός και γνώρισε τη συντριβή (100-65)

Όσο καλή εικόνα είχε ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο, τόσο την κατέστρεψε στο δεύτερο ημίχρονο μέσα στο ΣΕΦ. Οι κίτρινοι έβαλαν δύσκολα στον Ολυμπιακό στο πρώτο 20λεπτο, αλλά παρουσίασαν σημάδια αποσύνθεσης στα δύο τελευταία δεκάλεπτα και γνώρισαν την ήττα με σκορ 100-65.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου εκμεταλλεύτηκαν το χαλαρό ξεκίνημα του Ολυμπιακού και με καλή κυκλοφορία της μπάλας, βρήκαν ελεύθερα σουτ, τα οποία μπήκαν. Στο πρώτο δεκάλεπτο (28-24) οι κίτρινοι κυρίως μέσα από την ευστοχία τους και όχι τόσο από την άμυνά τους διατηρήθηκαν στο παιχνίδι (11-11 στο 4′, 18-17 στο 7′, 20-20 στο 9′). Στη δεύτερη περίοδο με κορυφαίο τον Μιχάλη Πελεκάνο που έπαιζε απέναντι στην πρώην ομάδα του ο Άρης πήρε το προβάδισμα με 37-33 (16′), αλλά σε εκείνο το σημείο δέχτηκε σερί 10-0. Ο Ολυμπιακός επανήλθε έχοντας σε εκπληκτική κατάσταση τον Κώστα Παπανικολάου, προηγήθηκε με 43-37 (19′) και έκλεισε το ημίχρονο στο 46-40.

Το δεύτερο μέρος ήταν μια τραγωδία για τον Άρη. Τα καλά ποσοστά στο πρώτο ημίχρονο (8/9β., 10/2δπ., 4/7τρ.) πήγαν περίπατο… Οι κίτρινοι δεν άντεξαν την πίεση που άσκησε ο Ολυμπιακός και έχασαν γρήγορα την επαφή με το σκορ (60-46 στο 26′). Προ στιγμήν μείωσε στους 10 πόντους ο Πελεκάνος (61-51 στο 28′), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 73-51, με σερί 12-0 για τον Ολυμπιακό και στην τέταρτη περίοδο ο Άρης δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να ακολουθήσει τον ρυθμό του αντιπάλου του.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 46-40, 73-51, 100-65.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάινς, Άντιτς 10 (1), Σπανούλης 8 (8ασ.), Περπέρογλου 2, Σλούκας 7 (1), Μαυροειδής 11, Πάουελ 14 (6ρ.), Γκετσεβίτσιους 14 (2), Πρίντεζης 12 (5ρ.), Παπανικολάου 16 (5/5δπ., 2/2τρ.), Μάντζαρης, Κατσίβελης 6.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 12 (2/2β., 2/9δπ., 2/5τρ.), Χαντ 1 (4ρ., 3ασ.), Πελεκάνος 16 (2/2β., 4/7δπ., 2/4τρ.), Βεζένκοφ, Ασημακόπουλος 5 (1), Καραποστόλου, Χαρίσης 4, Μποχωρίδης 8 (1), Σαρικόπουλος 10 (5/7β., 2ρ., 2ασ.), Βεργίνης 9 (1), Τσακαλέρης.

Δείτε εδώ την εξέλιξη του αγώνα όπως σας την παρουσίασε live λεπτό προς λεπτό το PRESSARIS