Αρνητικών σερί συνέχεια στο ΣΕΦ

Για τον Άρη η χθεσινή ήττα, έδωσε συνέχεια σε αρκετά αρνητικά σερί. Πέραν εκείνου κόντρα στον Ολυμπιακό στα πλέι οφ τόσο συνολικά (οι ερυθρόλευκοι μετρούν πλέον 11 συνεχόμενες νίκες) όσο και εκτός έδρας (οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 13/13 στην έδρα τους από το 1992), έδωσε συνέχεια και σε δύο ακόμη σερί.

Αυτή ήταν η 8η συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα του Αρη -ανεξαρτήτως έδρας- στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ. Η τελευταία του νίκη για τα ημιτελικά ήταν στο τρίτο παιχνίδι της σειράς του 2007, εντός έδρας με τους ερυθρόλευκους και σκορ 81-71 (Μάσεϊ 20, Ουϊλκινσον 15 – Πεν 18, Ματσιγιάουσκας 13). Ακολούθησαν δύο ήττες σε εκείνη της σειρά, δύο “σκούπες” τις σεζόν 2008-2009, 2010-2011 και το ως τώρα 0-2 κόντρα στον Ολυμπιακό φέτος. Είναι επίσης χαρακτηριστικό ότι στα χρόνια του επαγγελματικού πρωταθλήματος, δηλαδή από το 1992, ο Αρης ουδέποτε νίκησε εκτός έδρας για τα ημιτελικά των πλέι οφ μετρώντας πλέον 11 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια ως φιλοξενούμενος.

*Οι “κίτρινοι” σημείωσαν στο ΣΕΦ τη χειρότερη φετινή επίδοση τους στα δίποντα. Αυτό το 35,13% (είχαν 13/37) είναι χαμηλότερο από το αντίστοιχο ποσοστό των προηγούμενων 30 αγώνων τους στο πρωτάθλημα. Η προηγούμενη χειρότερη επίδοση ήταν το 36,84% (14/38) του εκτός έδρας αγώνα με τον Κολοσσό H Hotels.

*Οι 31 πόντοι που δέχτηκε ο Αρης στην τρίτη περίοδο αποτελούν ισοφάριση της χειρότερης φετινής αμυντικής επίδοσης τους σε ένα δεκάλεπτο, αφού τόσους είχαν δεχτεί πριν δύο μέρες, στην πρώτη περίοδο του πρώτου αγώνα με τον Ολυμπιακό.

Παρά τη νέα μεγάλης έκτασης ήττα, για τον Αρη προέκυψαν μερικά αξιοσημείωτα ατομικά στατιστικά δεδομένα. Σημαντικότερο όλων αυτό του Κώστα Χαρίση που μαζεύοντας σήμερα δύο επιθετικά ριμπάουντ συμπλήρωσε τα 300 στην καριέρα του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Ακόμη ο έμπειρος σέντερ με τους επτά πόντους που σημείωσε, ξεπέρασε τους 400 με τον Αρη στο πρωτάθλημα.

*Ολοταχώς προς τους 1.000 πόντους βαδίζει ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ. Ο 19χρονος φόργουορντ με τους 17 που είχε σήμερα στο ΣΕΦ, ξεπέρασε τους 900.

*Με τα πέντε ριμπάουντ που μάζεψε, ο Τόρεϊ Τόμας ξεπέρασε τα 100.

πηγή: esake.gr