Αρχηγού Ασημακόπουλου παρόντος, Ελευσίνα παυσάτω…

Ο Άρης έκανε αυτό που έπρεπε απέναντι στον Πανελευσινιακό. Κέρδισε με σκορ 75-61, παίζοντας όμορφο και ομαδικό (20 ασίστ) μπάσκετ μετά το πρώτο δεκάλεπτο και είχε σε εκπληκτική μέρα καταρχήν τον αρχηγό του, Αντώνη Ασημακόπουλο, αλλά και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, που έπαιξε πρώτη φορά τόσο πολύ…

Πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι έγινε στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Πανελευσινιακός είναι με διαφορά η χειρότερη ομάδα που έπαιξε φέτος στο Αλεξάνδρειο, όμως ο Άρης στη πρώτη περίοδο δεν μπορούσε να βρει ρυθμό επιθετικά, παρότι πίεσε σωστά στην άμυνα και περιόρισε τον αντίπαλο στους 15 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε γιατί οι κίτρινοι ήταν καταπληκτικοί έξω από τα 6,75μ.. Τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με μόλις 1/7 σουτ τριών πόντων, όμως με ηγέτη τον Αντώνη Ασημακόπουλο (3/3τρ.), είχαν 5/6 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι έχτισαν την διαφορά ασφαλείας.

Στο 13’ το σκορ ήταν 23-17, όμως ακολούθησε ένα εντυπωσιακό σερί 12-0 του Άρη, που προηγήθηκε με 36-17 στο 17’ με τα τρίποντα του Ασημακόπουλου και του Μποχωρίδη. Ο Πανελευσινιακός προσπάθησε να αντιδράσει και εκμεταλλεύτηκε κακές επιλογές των παικτών του Μίνιτς, μειώνοντας στο ημίχρονο σε 35-24.

Οι φιλοξενούμενοι με κορυφαίο παίκτη τους τον Λιθουανό Ούζας επέστρεψαν πολύ γρήγορα στο παιχνίδι, καθώς μείωσαν σε 40-37 στο 24’, ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Ασημακόπουλος, όμως, βρισκόταν σε εκπληκτική μέρα και μαζί με τον Μούρτο κράτησαν όρθιο τον Άρη! Σερί 11-0 των κίτρινων διαμόρφωσε το 51-37 στο 27’, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 58-47 για την ομάδα του Μίνιτς που είχε επιβάλλει και πάλι την… τάξη στο παρκέ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης ήταν σοβαρός, πειθαρχημένος, δεν έκανε λάθη, μοίρασε σωστά τη μπάλα και κατάφερε να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας. Στο 33’ το σκορ ήταν 62-50, στο 37’ η διαφορά έφτασε τους 15 πόντους (67-52) και όλα είχαν κριθεί, με τον Άρη να βρίσκει λύσεις και από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 35-24, 58-47, 75-61.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 6 (4ασ.), Πελεκάνος 6 (3ρ.), Γκίκας 9 (4ρ., 2ασ., 3κλ.), Ασημακόπουλος 16 (2/2β., 1/3δπ., 4/4τρ., 7ρ.), Πουλιανίτης, Χαρίσης 2 (4ρ.), Λαρεντζάκης 14 (1/3β., 5/8δπ., 1/3τρ., 2ρ., 2ασ., 2κλ.), Βεζένκοφ 8 (9ρ., 5ασ.), Σαρικόπουλος 6 (3ρ.), Μούρτος 8 (4ρ., 4ασ.).

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: Νίκου, Παπαμακάριος 5 (1), Κάιλς 13 (1), Δημάκος, Τζόουνς, Φαγιέ 6 (12ρ.), Φίσερ 2, Μελισσαράτος 8, Τέρνερ 7, Ούζας 12 (2), Μάντζαρης 8.