Ασταμάτητοι Σέλτικς, Μάβερικς και Νάγκετς

Οι Σέλτικς δείχνουν από νωρίς τα… δόντια τους, καθώς έκαναν το 3/3 με μια άνετη νίκη στη Γουάσινγκτον, 126-107. Ο Τζέιλεν Μπράουν είχε 36 και ο Τζέισον Τέιτουμ 33 πόντους για τη Βοστώνη, ενώ ο Κρίσταπς Πορζίνγκις απέναντι στην πρώην ομάδα του πρόσθεσε 15. Ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 τάπες σε 27 λεπτά.

Το αήττητο σε τρεις αγώνες κράτησαν και οι Μάβερικς που κυριάρχησαν στο Μέμφις με 125-110. Ο Λούκα Ντόντσιτς συνέχισε τις μεγάλες εμφανίσεις έχοντας 35 πόντους, 12 ριμπάουντ και 12 ασίστ για το 58ο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του. Ο Ντέρικ Τζόουνς πρόσθεσε 22 πόντους και ο Τιμ Χάρνταγουεϊ άλλους 21 καλύπτοντας το κενό του ελαφρώς τραυματία Κάιρι Ίρβινγκ. Ντέσμοντ Μπέιν και Τζάρεν Τζάκσον είχαν από 30 πόντους για τους Γκρίζλις που παραμένουν δίχως νίκη (0/4) και τους λείπει ο τιμωρημένος Τζα Μοράντ.

Τριπλ-νταμπλ έκανε και ο Νίκολα Γιόκιτς, το 107ο στην καριέρα του και οι Νάγκετς έφτασαν στο 4/4 νικώντας τους Τζαζ με 110-102. Ο Σέρβος σέντερ είχε 27 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ συνεχίζοντας σε… MVP mode.

Οι Γουόριορς διέλυσαν τους Πέλικανς με 130-102 στη Νέα Ορλεάνη με τον ασταμάτητο Στεφ Κάρι να έχει 42 πόντους με 7/13 τρίποντα. Έτσι έφτασαν στο 3-1 έχοντας 3/3 εκτός έδρας.

Οι Λέικερς τα… χρειάστηκαν καθώς τριάμισι λεπτά πριν το τέλος ήταν στο -4, αλλά τελικά «λύγισαν» το Ορλάντο με 106-103 για τη δεύτερη νίκη τους σε τέσσερις αγώνες. Ο Άντονι Ντέιβις είχε 26 πόντους και 19 ριμπάουντ, ο ΝτιΆντζελο Ράσελ 28 πόντους, ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς πρόσθεσε 19 για τους γηπεδούχους.

Με… φόρα από τη νίκη επί των Μπακς, οι Χοκς νίκησαν και τους Τίμπεργουλβς, 127-113. Ο Ντεζούντε Μάρεϊ ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με 41 πόντους για την Ατλάντα, που επέστρεψε από το -19 του πρώτου ημιχρόνου και πήρε 24 πόντους και 8 ασίστ από τον Τρέι Γιανγκ. Ο Άντονι Έντουαρντς είχε 31 και ο Καρλ-Άντονι Τάουνς 16 για τη Μινεσότα που έπεσε στο 1-2.

Με ένα επί μέρους 34-22 στην τελευταία περίοδο οι Μπουλς απέδρασαν με 112-105 από την Ιντιάνα. Οι Big Three του Σικάγο έκαναν τη διαφορά, καθώς ο Νίκολα Βούτσεβιτς, ο Ζακ ΛαΒίν και ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν είχαν 24, 23 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Επιστροφή στις νίκες για τους Θάντερ, που επιβλήθηκαν 124-112 των Πίστονς με 31 πόντους του Σάι Γκίλτζους-Αλεξάντερ και τον Βασίλιε Μίτσιτς να μην παίζει ούτε δευτερόλεπτο.

Σεφτέ έκαναν οι ανανεωμένοι Μπλέιζερς, με 99-91 στο Τορόντο. Ο Τζεράμι Γκραντ με 22 και ο Μάλκολμ Μπρόγκντον με 21 πόντους ξεχώρισαν, ενώ ο ΝτιΆντρε Έιτον έκανε ρεκόρ καριέρας με 23 ριμπάουντ (έχοντας και 10 πόντους).

Με 33 πόντους του Κάμερον Τόμας, οι Νετς πέρασαν με 133-121 από την έδρα των Χόρνετς και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα (1-2).