Αστοχία και λάθη κόστισαν, ήττα του Άρη στην Καρδίτσα (80-71)

Mεγάλη μάχη έδωσε ο Άρης στην Καρδίτσα σε ένα γεμάτο γήπεδο.

Όμως, η Καρδίτσα είχε περισσότερες λύσεις και νίκησε τον Άρη που ήταν πολύ άστοχος και με πολλά λάθη.

Στο τέλος υπήρξε ένταση ανάμεσα σε Γιάνκοβιτς και Γκάλινατ σε μια φάση χωρίς καμία ουσία. Με αυτήν την αφορμή άργησε να ολοκληρωθεί το ματς και την αποβολή και των 2. Το τελικό 80-71 έφερε την 7η ήττα του Άρη.

Ο Άρης δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε να χάνει με 10-3 στο 3ο λεπτό. Με τρίποντο του Γκάλινατ ο Άρης μείωσε στους 4 με 12-11 στο 5ο λεπτό.  Ο Άρης μείωσε σε 16-15, αλλά η Καρδίτσα ξέφυγε με 19-15.  Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 23-19.

Η ομάδα του Καστρίτη μείωσε σε 23-22 στο 12, αλλά η Καρδίτσα ήταν σκληρό καρύδι. Μάλιστα, προηγήθηκε με 34-24 και ο Καστρίτης έψαχνε λύσεις στο 15ο λεπτό, μιας και η διαφορά ξέφυγε. Ο Άρης μείωσε σε 34-28, κατεβάζοντας τη διαφορά. Η Καρδίτσα πήρε 12 πόντους διαφορά και έβαλε δύσκολα στον Άρη πριν το τέλος του ημιχρόνου. Τελικά, η διαφορά πήγε στους 6 (44-38) και όλα θα κριθούν στο δεύτερο ημίχρονο. Έχει κάνει πολλά λάθη ο Άρης.

Oι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 44-43 στο 22ο λεπτό με όπλο την καλή άμυνα. Μάλιστα, προηγήθηκε και με καλάθι του Σταρκ, κάνοντας 0-7 σερί. Ο Άρης με τρίποντο του Μποχωρίδη προηγήθηκε με 53-56 στο 26ο λεπτό. Καρδίτσα και Άρης θα έλυναν τις διαφορές τους στην τελευταία περίοδο, μιας και η 3η έληξε με 59-58.

Τα πάντα θα κρίνονταν στην 4η περίοδο. Η Καρδίτσα προηγήθηκε με 61-58 στο 32ο λεπτό. Το σκορ έγινε 65-60 και ο Άρης έπρεπε να αντιδράσει. To 67-62 άφηνε ελπίδες ανάκαμψης, αλλά η Καρδίτσα ξέφυγε με 70-62. Ο Άρης πάλεψε να γυρίσει τη διαφορά, που ήταν πάνω από τους δέκα πόντους, αλλά δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα στην Καρδίτσα.

Στο 7-7 έπεσε ο Άρης (4-3 εντός και 3-4 εκτός έδρας), με τον Γιάννη Καστρίτη να βλέπει τον Ρομπέρτο Γκάλινατ να σκοράρει απέναντι στην πρώην ομάδα του, τον Μποχωρίδη και τον Μπάνκστον να παλεύουν με πείσμα, αλλά τους κιτρινόμαυρους να σουτάρουν πολύ άσχημα από την περιφέρεια και τον Βασίλη Τολιόπουλο να μένει μακριά από τον καλό εαυτό του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Μαρινάκης, Μαγκλογιάννης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 44-38, 59-58, 80-71

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουίτ 10 (4/7 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπιουκάναν 18 (5/6 δίποντα, 8/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καμπερίδης 2, ΜακΚάλουμ 16 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μακ 7 (3/12 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 λάθη), Δίπλαρος 5 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χρηστίδης 4, Σάιμπερτ 7 (2/6 σουτ), Γιάνκοβιτς 9 (4/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζόουνς 2

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σταρκ 8 (1 τρίποντο, 1 ασίστ, 5 λάθη), Μπλούμπεργκς 8 (2/9 σουτ), Μποχωρίδης 12 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντε Σόουζα 1 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκάλινατ 18 (2/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 λάθη), Σλαφτσάκης, Σανόγκο, Τολιόπουλος 11 (3/6 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 5/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Περσίδης, Μπάνκστον 13 (4/5 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 23/39 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 16/22 βολές, 35 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 6 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη, 26 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 14/31 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 22/32 βολές, 37 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 10 επιθετικά), 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 20 λάθη, 25 φάουλ