Ατλέτικο για τίτλο! (video)

Ούτε η Σεβίλλη μπόρεσε να σταθεί εμπόδιο στην εκπληκτική Ατλέτικο του Ντιέγκο Σιμεόνε που συνεχίζει να πραγματοποιεί το καλύτερο της ξεκίνημα στην Πριμέρα Ντιβισιόν. Οι «ροχιμπλάνκος» έφτασαν στην 11η τους νίκη σε 13 αγώνες, κερδίζοντας με 4-0 την Σεβίλλη στο «Βιθέντε Καλδερόν»!

Πλέον η Ατλέτικο έχει 34 βαθμούς όσους και η Μπαρτσελόνα που αντιμετωπίζει αυτή την ώρα την Λεβάντε στην Βαλένθια. Ο Ρανταμέλ Φαλκάο άνοιξε το σκορ στο 22′ με πέναλτι. Στη ίδια φάση ο Φάτσιο αποβλήθηκε για το μαρκάρισμα του στον Κόκε. Πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι «ροχιμπλάνκος» βρέθηκαν να προηγούνται με τρία γκολ χάρη στο αυτογκόλ του Σπάχιτς (40′) και το όμορφο σουτ του Κόκε (43′).

Στο 82′ η Σεβίλλη έμεινε με εννέα παίκτες καθώς ο Ιβάν Ράκιτιτς είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Μιράντα διαμόρφωσε το τελικό 4-0 στις καθυστερήσεις. Την επόμενη εβδομάδα η Ατλέτικο δοκιμάζεται στην έδρα της συμπολίτισσας της Ρεάλ, έχοντας προβάδισμα οκτώ βαθμών από τους «μερένγκες»!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (23/11)
Σοσιεδάδ – Οσασούνα 0-0

Σάββατο (24/11)
Βαγεκάνο – Μαγιόρκα 2-0 (87′ Λέο, 90′ Ντελίμπασιτς)
Βαγιαδολίδ – Γρανάδα 1-0 (63′ Μανούτσο)
Μάλαγα – Βαλένθια 4-0 (8′ Πορτίγιο, 75′ Σαβιόλα, 81′ Σάντα Κρουζ, 90’+2′ Ισκο)
Μπέτις – Ρεάλ Μαδρίτης 1-0 (17′ Μπενιάτ)

Κυριακή (25/11)
Εσπανιόλ – Χετάφε 0-2 (17′ Λεόν, 90’+1′ Μανέ)
Αθλέτικ Μπιλμπάο – Ντεπορτίβο Λα Κορούνια 1-1 (24′ Nτε Μάρκος / 52′ Αγκιλάρ)
Ατλέτικο Μαδρίτης – Σεβίλλη 4-0 (22′ πεν. Φαλκάο, 40′ αυτ. Σπάχιτς, 44′ Κόκε, 90’+2′ Μιράντα)
Λεβάντε – Μπαρτσελόνα (22:00)
Σαραγόσα – Θέλτα (22:00)