Αυτά τα “νεκρά” τρίλεπτα να μην είχε…

Ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός κόντρα στον Παναθηναϊκο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, πάλεψε όσο μπορούσε αλλά ορισμένα “νεκρά” διαστήματα τόσο στο πρώτο ημίχρονο όσο και στο δεύτερο καθώς και η εξαιρετική εμφάνιση του Παππά δεν του επέτρεψαν να διεκδικήσει μέχρι τέλους τη νίκη. Οι κίτρινοι ηττήθηκαν με 76-69 και κρατούν τη μαχητικότητα που έδειξαν και την καλή απόδοση για αρκετά λεπτά απέναντι σε έναν πιο δυνατό και σαφώς πιο ποιοτικό αντίπαλο έστω κι αν έπαιξε χωρίς τον καλύτερο του παίκτη (Διαμαντίδης). Καλύτερος παίκτης για τους φιλοξενούμενους ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ (19 π.).

Με τον Βεζένκοφ να ξεκινά ζεστός και τον Τόμας να δίνει κι αυτός λύσεις, ο Άρης προηγήθηκε με 17-12 αλλά οι γηπεδούχοι χάρη στον Παππά κατά κύριο λόγο (επτά συνεχόμενοι πόντοι και δέκα στο πρώτο δεκάλεπτο) αλλά και τον Μπλουμς, έκαναν ένα επιμέρους σκορ 12-2 και πήραν ένα προβάδισμα πέντε πόντων, 24-19 με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Ο Άρης αντέδρασε και γρήγορα ισοφάρισε σε 24-24 με τρίποντο του εξαιρετικού Βεζένκοφ και δίποντο του Αντεκμπόγιε. Λίγο αργότερα μάλιστα μπήκε και πάλι στη θέση του οδηγού μετά από τρίποντο του Βεζένκοφ (26-27 στο 13΄). Ακολούθησε ένα μπαράζ διαδοχικών εύστοχων τρίποντων από τις δυο ομάδες (32-32 στο 16΄). Οι παίκτες του Πρίφτη όμως υπέστησαν καθίζηση στη συνέχεια με αποτέλεσμα να δεχθούν ένα σερί 14-0 που μετέτρεψε το σκορ σε 46-32. Ένα τρίποντο του Βεζένκοφ και μια βολή του Τόμας έκαναν το 46-35 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στο παρκέ και ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε, κάνοντας ένα σερί 7-0 (46-42), στα πρώτα τέσσερα λεπτά.

Οι κίτρινοι πλησίασαν στο καλάθι (50-48), περίπου στα μισά της περιόδου, όμως οι παίκτες του Ιβάνοβιτς «απάντησαν» με καλές άμυνες και ένα 6-0 (56-48), και κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +10 (61-51).

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν την υπέρ του διαφορά σε διψήφιο αριθμό μέχρι τα μισά της τελευταίας περιόδου (70-62). Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν τα παράτησαν, πίστεψαν στην ανατροπή, φέρνοντας το παιχνίδι στους πέντε πόντους (74-69), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Παππάς όμως πέτυχε το κρισιμότερο καλάθι (1΄22΄΄ πριν τη λήξη) της αναμέτρησης και το 76-69 έμεινε μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 46-35, 61-51, 76-69.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σλότερ 6, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 9 (9ρ, 5ασ), Φώτσης 3, Παππάς 23 (3), Μαυροκεφαλίδης, Γκιστ 4, Μπατίστα 12 (10ρ), Μπλουμς 14 (4), Ράιτ.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 12 (4), Γκίκας, Ριντ 13 (1), Τόμας 10 (7 κλ.), Χαρίσης, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 19 (3), Νέιμικ 5, Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, Αντεγκμπόγιε 6