Αυτές οι λεπτομέρειες… Ήττα του Άρη στη Νέα Σμύρνη (82-75) από δικά του λάθη!

Μικρές λεπτομέρειες, επιπολαιότητες και στιγμιαία λάθη στέρησαν τον Άρη την δυνατότητα να διεκδικήσει τη νίκη μέσα στη Νέα Σμύρνη. Οι κίτρινοι προέβαλαν αντίσταση με αντίπαλο τον Πανιώνιο, ήθελαν ένα… κλικ για να μπουν δυνατά στην διεκδίκηση της νίκης στα τελευταία λεπτά, αλλά αυτό το κλικ δεν έγινε ποτέ και έτσι ήρθε η ήττα με σκορ 82-75.

Ο Άρης θέλησε εξαρχής να πάει το παιχνίδι σε χαμηλό ρυθμό, να μην επιτρέψει τον Πανιώνιο να τρέξει στο γήπεδό του και το κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο. Με καλή αμυντική λειτουργία μπόρεσε να κρατήσει τον ρυθμό, όχι όμως και το σκοράρισμα, γιατί ήταν και πάλι άστοχος (5/16 εντός παιδιάς). Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με μια διαφορά έξι πόντων (14-8 στο 8′, 18-12 στο 9′), όμως το καλάθι και φάουλ του Βεργίνη στο φινάλε του δεκαλέπτου έφερε τον Άρη σε απόσταση βολής (18-15).

Το πρώτο λεπτό του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν… καταστροφικό. Ο Πανιώνιος είχε 0/4 τρίποντα στην πρώτη περίοδο και μέσα σε 1,5 λεπτό κατάφερε να κάνει 3/3 τρίποντα με Κις και Μίλμπουρν! Το σκορ έγινε 28-17 και από εκείνο το σημείο και μετά ο Άρης κυνηγούσε… Μέσα από την άμυνα ζώνης του Αγγέλου, οι κίτρινοι κατάφεραν να μειώσουν σε 32-27 στο 17′, κρατώντας για τρία λεπτά τον Πανιώνιο χωρίς σκορ, όμως λάθος επιλογές και άστοχα τρίποντα (2/12 στο α’ μέρος) έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να τρέξουν και να πάνε στα αποδυτήρια με το +12 (44-32).

Οι κίτρινοι έκαναν μόλις πέντε λάθη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έδωσαν πολλές δεύτερες ευκαιρίες στον Πανιώνιο (7 επιθ. ριμπάουντ) και έχασαν τη συγκέντρωσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω αυτή τη διαφορά.

Το πρώτο μισό της τρίτης περιόδου ήταν εφιαλτικό για τους κίτρινους. Χωρίς συγκέντρωση στην άμυνα και πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδωσαν την δυνατότητα στον Πανιώνιο να ξεφύγει στο σκορ. Η διαφορά έφτασε στο 27′ στους 17 πόντους (60-43), όμως ο Άρης με τους Βεργίνη και Πάσαλιτς κυρίως, αλλά και την άνοδο του Χαντ κατάφερε να μειώσει σε 62-51 στο 30′ και να μπει στο “κόλπο” για τη νίκη στην τέταρτη περίοδο. Στο 36′ ο Βεργίνης έκανε το 68-61, λίγο αργότερα ο Βεζένκοφ έριξε τη διαφορά στους 6 πόντους (69-63 στο 37′), όμως ακολούθησε αδράνεια στο αμυντικό ριμπάουντ και άστοχα σου με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος με ένα μικρό σερι 6-0 να ανεβάσει και πάλι την διαφορά στους 12 πόντους (75-63 στο 38′) και ουσιαστικά να καθαρίσει το παιχνίδι…

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 44-32, 62-51, 82-75.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μπόγρης 8, Πέιν, Αθηναίου 4, Κις 3 (1), Μίλμπουρν 21 (3), Αθανασούλας 4, Μπατής, Γιάνκοβιτς 14 (14ρ.), Καββαδάς 5, Παππάς 20 (4ρ., 3ασ., 3κλ.), Μπούκερ 3.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 15 (2/2β., 2/7δπ., 3/5τρ., 4ασ.), Χαντ 9 (3/4δπ., 1/3τρ.), Πελεκάνος 7 (3ρ.), Βεζένκοφ 4 (2/2δπ.), Τσιάρας 4, Ασημακόπουλος 6, Καραποστόλου, Χαρίσης 6 (5ρ.), Μποχωρίδης 2, Σαρικόπουλος 2, Βεργίνης 20 (3/3β., 7/9δπ., 1/2τρ.).