Αυτή η παρέα συνεχίζει να εκπλήσσει! Τεράστιος Άρης και εύκολη νίκη επί του Ολυμπιακού (84-74)!

Αυτή η παρέα συνεχίζει να μας εκπλήσσει! Συνεχίζει να προσφέρει χαρά στον κόσμο του Άρη! Οι κίτρινοι με επική εμφάνιση, με απουσίες και χωρίς κόσμο στις κερκίδες κέρδισε εύκολα τον Ολυμπιακό με 84-74 και μείωσε την ημιτελική σειρά σε 2-1! Επόμενο παιχνίδι και πάλι στο Παλέ την Πέμπτη!

Ο Άρης ήταν διαφορετικός και ήταν κρίμα που δεν τον είδε ο κόσμος του από τις κερκίδες του Παλέ. Ξεκίνησε προηγούμενος με 7-0 (3’) και παρότι ο Ολυμπιακός με τον Μάντζαρη επέστρεψε (9-9 στο 6’), οι κίτρινοι είχαν τους τρόπους και με σωστή κυκλοφορία και με ευστοχία στα περισσότερα ελεύθερα σουτ, να διατηρούν το προβάδισμα. Ο Τόμας με τρίποντο έκανε το 16-11 (8’), ένα λεπτό αργότερα το σκορ ήταν 20-14 (9’) και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-18.

Οι κίτρινοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, εγκλώβισαν τον Ολυμπιακό με την άμυνα ζώνης και αν ήταν πιο εύστοχοι στις βολές (10/16) θα είχαν και μεγαλύτερη διαφορά.

Ο Πρίντεζης ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό σε 24-24 (13’), όμως οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ήταν σε καλή μέρα και το εκμεταλλεύτηκαν. Ξέφυγαν και πάλι με 32-26 (15’) και παρότι ο Πρίντεζης με έξι σερί πόντους ισοφάρισε σε 34-34 (17’), ο Άρης με λέι απ του Ριντ και τρίποντο του Βεζένκοφ ξέφυγε με 39-34 (18’) και προηγήθηκε με 44-37 στο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν απίθανο για τον Άρη και τον Βεζένκοφ. Ο MVP του φετινού πρωταθλήματος με 10 πόντους στα πρώτα έξι λεπτά της περιόδου έδωσε το σύνθημα για ένα επιθετικό ξέσπασμα και με την σταθερά καλή αμυντική λειτουργία, οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 50-37 (23’), 54-40 (24’) και 61-45 στο 27’! Ο Ολυμπιακός ανέβασε την πίεσή του στην άμυνα και οι κίτρινοι παρότι οδηγήθηκαν σε κάποιες λάθος επιλογές που έριξαν τη διαφορά. Το 65-49 στο 29’ έγινε 65-57 στο τέλος της τρίτης περιόδου με καλάθια των Λαφαγιέτ και Ντάνστον.

Οι κίτρινοι είχαν την ψυχραιμία απέναντι στον Ολυμπιακό να κάνουν αυτά που έπρεπε. Με σωστή αμυντική λειτουργία και υπομονή στην επίθεση διατήρησαν τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας. Εκτός του Βεζένκοφ πολύτιμες λύσεις έδωσε ο Χαρίσης και στο 35’ το σκορ ήταν 71-60. Ο Τόμας στο 37’ με 2/2 βολές έγραψε το 76-65 και ο Βεζένκοφ στο επόμενο λεπτό με 2/3 βολές διαμόρφωσε το 78-66. Ο Σλούκας με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 79-71 (1.36 πριν το τέλος), ο Πάσαλιτς με 1/2 βολές έκανε το 80-71 (1.24), ο Λοτζέσκι μείωσε με 2/2 βολές σε 80-73 (49’’), ο Μούρτος με τον ίδιο τρόπο έκανε το 82-73 (43’’), ο Λαφαγιέτ με 1/2 βολές μείωσε σε 82-74 και ο Βεζένκοφ πάλι με τον ίδιο τρόπο έκανε το 83-74 (38’’) και στα 28’’ με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 84-74!

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 44-37, 65-57, 84-74.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 9 (4ασ.), Τσιάρας 2 (4ρ., 3ασ.), Δήμας, Ριντ 5 (4ρ., 2ασ.), Τόμας 12 (7ρ., 6ασ., 2κλ.), Πουλιανίτης 3 (1), Χαρίσης 17 (3/4β., 7/10δπ., 8ρ., 2ασ.), Βεζένκοφ 28 (7/11β., 6/10δπ., 3/6τρ., 6ρ., 2ασ.), Μούρτος 8 (7ρ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάντερ 11, Ντάνστον 8, Ντάρντεν, Παπαπέτρου, Σλούκας 9 (1), Λαφαγιέτ 8 (1), Λοτζέσκι 7 (1), Πρίντεζης 13, Αγραβάνης 4, Μάντζαρης 14 (3), Κατσίβελης.